ABD'nin Afganistan'dan çekilmeye başlamasının ardından bomba gibi bir haber gündeme düşmüştü. Amerika'nın Orta Doğu'da konuşlu yüzlerce asker, savaş uçakları ve hava savunma sistemlerini geri çekileceği iddiasını barındıran haber bugün resmi makamlarca teyit edildi.

BELİRLİ SAYIDA GÜÇ VE EKİPMAN ÇEKİLECEK
Pentagon
sözcülüğünden AA’ya yapılan yazılı açıklamada, Savunma Bakanı'nın, ABD Merkez Komutanlığına bu yaz, Orta Doğu'daki bazı ülkelerden başta hava savunma varlıkları olmak üzere belirli güç ve ekipman çekmesi talimatını verdiği kaydedildi.

Bu varlıkların bir kısmının bakım ve onarım için ABD’ye döneceği, bazılarının da diğer bölgelere yeniden konuşlandırılacağı belirtilen açıklamada, operasyonel güvenlik için çekilme hakkında ayrıntı verilmeyeceği belirtildi.

Açıklamada, bu kararın bölgedeki ev sahibi ülkelerle yakın iş birliği içinde alındığı bildirilerek, bu değişikliklerin ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarını olumsuz etkilemeyeceği ve bölgedeki tehditlere karşılık verebilecek uygun bir kuvvet duruşunun devam edeceği belirtildi.

WALL STREET JOURNAL DUYURMUŞTU
Wall Street Journal gazetesi dün ismi açıklanmayan yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Afganistan'dan sonra Kuveyt, Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan'da da askeri varlığını önemli ölçüde azaltmaya başladığını duyurmuştu.

Haberde, yüzlerce askerin de bölgeden çekileceği ifade edilirken şu ana kadar çekilen ekipmanın büyük ölçüde Suudi Arabistan'dan geldiği belirtilmişti.

ABD, bölgede artan İran tehdidi gerekçesiyle Ocak 2020'de Irak ve Kuveyt'e Patriot sistemleri sevk etmişti.

Afganistan'daki ABD askerlerinin yüzde 20'si çekildi Afganistan'daki ABD askerlerinin yüzde 20'si çekildi ABD ve NATO'nun Afganistan'dan çekilme süreci 1 Mayıs’ta resmi olarak başlamıştı. ABD Merkez Komutanlığından yapılan açıklamada, ABD askerlerinin yüzde 20'sinin Afganistan'dan çekildiği bildirildi.