Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası, kurulum için gerekli izinleri aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Hayat Katılım Bankası AŞ unvanlı bir dijital katılım bankasının kurulmasına izni veren kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye'de hayata geçecek dijital bankalar için BDDK tarafından hazırlanan ve bu yıl yürürlüğe giren "Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik" kapsamında ilk kuruluş iznini Hayat Holding aldı.

ASGARİ 1 MİLYAR 500 MİLYON TL SERMAYE

Böylece, kurucu ortaklar Hayat Holding AŞ, Hayat Kimya Sanayi AŞ, AS Tüketim Malları Ticaret AŞ, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ ve Limaş Liman İşletmeciliği AŞ tarafından Türkiye'de asgari 1 milyar 500 milyon TL kuruluş sermayeli dijital bir katılım bankası kuruluşuna izin verildi.

Hayat Katılım Bankası AŞ unvanı altında kuruluş izni alan banka, yönetmelikte dijital bankalar için belirtilen esaslar doğrultusunda hizmet vermek için faaliyet izni başvurusu yapacak. Banka, BDDK'nın faaliyet izni değerlendirmesinin ardından da hizmet vermeye başlayacak.

'100 Bin Sosyal Konut Projesi'nde ödemeler katılım bankaları aracılığıyla da yapılabilecek '100 Bin Sosyal Konut Projesi'nde ödemeler katılım bankaları aracılığıyla da yapılabilecek Toplu Konut İdaresi Başkanlığının "100 Bin Sosyal Konut Projesi"nde konut finansmanı için vatandaşlara kamu bankalarının yanı sıra katılım bankaları da hizmet verecek.

Katılım bankaları yerli  üretime destek olacak Katılım bankaları yerli üretime destek olacak Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özdemir, ihracat odaklı katma değerli ürünler ile yerli ürünlerin en büyük destekçisi olacaklarını söyledi.

Emlak Katılım Bankası 18 yıl aradan sonra faaliyete başladı Emlak Katılım Bankası 18 yıl aradan sonra faaliyete başladı Türkiye Emlak Katılım Bankası 18 yıl aradan sonra bugün faaliyetlerine başladı.