Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ediyor. Savaşın sona ermesi için birçok kez çeşitli ülkelerde bir araya gelen Rusya-Ukrayna heyetleri uzun süredir müzakere görüşmelerine ara verdi.

AĞUSTOS AYININ SONUNU İŞARET ETTİ

Ukrayna heyetinin başkanı David Arakhamia, Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere görüşmelerinin Ağustos ayının sonlarına doğru yeniden başlayabileceğini belirterek, “Açık kaynaklardan gördükleri için planlarımızı Ruslarla paylaşmak istemiyoruz ama belli alanlarda karşı taarruza geçeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“İSTANBUL’DA ÖNERİLERİNE BENZERİ BİR ANLAŞMA DÜŞÜNEBİLİRİZ”

Rus birliklerinin 24 Şubat'tan önceki konumlarına dönmeleri durumunda Rusya ile asgari bir anlaşma yapılabileceğini ifade eden Arakhamia, “İstanbul'da önerilene benzer bir siyasi anlaşma düşünebiliriz. Örneğin Kırım meselesine birkaç yıl değinmeyecektik. Bunu askeri olarak değil, diplomatik olarak yapardık” dedi.

RUSYA-UKRAYNA MÜZAKERELERİ

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak tarafından Mayıs ayında yapılan açıklamada, Rusya ile müzakere görüşmelerinin askıya alındığı duyurulmuştu. Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, iki ülke arasındaki müzakere görüşmelerinin Rusya’nın durumundan dolayı gerçekleşmediğini açıklamıştı.

İngiltere’den Ukrayna’ya askeri eğitim teklifi: 4 ayda 10 bin kişilik ordu kurulacak İngiltere’den Ukrayna’ya askeri eğitim teklifi: 4 ayda 10 bin kişilik ordu kurulacak İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın işgal etmeye çalıştığı Ukrayna’nın başkenti Kiev'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşen Johnson, ‘savaşın denklemini’ değiştirebileceğini iddia ettiği askeri eğitim programını önerdi.