Piyasalar Fed Başkanı Janet Yellen'ın Temsilciler Meclisi'ndeki konuşmasına odaklanırken döviz piyasası ABD Doları/Kanada Doları paritesindeki sert hareketle sarsıldı.

Kanada Merkez Bankası, Eylül 2010'dan sonra ilk kez faiz artırarak politika faizini yüzde 0,50'den yüzde 0,75'e çıkardı. Gün boyunca sakin bir seyir izleyen Kanada Doları, ABD Doları karşısında hızla değer kazanarak, G10'da en çok yükselen oldu.

ABD Doları/Kanada Doları paritesi karara ilk tepkide 1,2825'e kadar düştü.

SON DEĞİŞİKLİK FAİZ İNDİRİMİYDİ

Ekonomistlerin beklentisi de faiz artırımı yönünde olmakla birlikte Kanada Merkez Bankası'nın bu kararı gelişmiş ülke merkez bankalarındaki şahinleşme eğiliminin somut yansımalarından biri olarak değerlendiriliyor.

Kanada, en son 2015 yılında faizleri değiştirmiş, o yıl 2 faiz indirimiyle toplamda 50 baz puan indirim yapılmıştı.

"DÜŞÜK ENFLASYON GEÇİCİ"

Kanada Merkez Bankası, komşusu Fed'e benzer şekilde düşük enflasyonu geçici faktörlere bağlıyor ve 2018 ortasında yüzde 2'ye yaklaşacağını öngörüyor. Daha önce 2018'in ilk yarısında kapanmasını beklediği çıktı açığının ise 2017'nin sonunda kapanacağını tahmin ediyor.

BÜYÜME TAHMİNLERİ YUKARI

Kanada Merkez Bankası, 2. çeyrek büyüme tahminini de yüzde 2,5'ten yüzde 3,0'e ve 2017'nin tamamı için büyüme tahminini yüzde 2,6'dan yüzde 2,8'e yükseltti.

Fed, para politikasını sıkılaştırıp faiz artırımını gündemine alırken denklemin karşı tarafında İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri de parasal gevşemeden çıkışa sıcak bakıyor. Japonya Merkez Bankası (BoJ) ise en geride kalmayı sürdürüyor.