Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü internet sitesinde yer alan açıklamada, Türkiye bayraklı TIBIL isimli kimyasal tankerde patlama olduğu ihbarı alınmasının ardından, Kıyı Emniyeti 6 hızlı tahlisiye botu ile Kurtarma 1 römorkörünün bölgeye intikal ettiği hatırlatılarak, şu bilgilere yer verildi:

"Gemi kaptanı ile yapılan görüşmede, gemide bulunan 19 personelin tamamının tahliye edildiği, 4 personelin yaralı olduğu, 1 personelin ise vefat ettiği bilgisi alınmıştır. Patlama nedeniyle 2 metrelik yara oluştuğu bilgisi alınmıştır. Gemi kaptanıyla birlikte baş mühendis, 2. kaptan ve 1 gemici, saat 15.10 itibarıyla inceleme yapmak üzere gemi üzerine çıkmışlardır. Gemi sancak tarafa meyilli olup, draftlarında saat 14.30'dan itibaren bir değişiklik tespit edilmemiştir."

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Öte yandan Kıyı Emniyeti'ne bağlı römorkörlerin geminin batma ihtimaline karşı çalışmaları devam ediyor. Patlama olduğu esnada tersanede çalışanlar ise büyük bir patlama sesi duyduklarını ardından denizden yükselen siyah bir duman gördüklerini anlattı. Tersane çalışanları, Kıyı Emniyeti'ne ait kurtarma araçlarının yangına müdahale ettiğini gördüklerini de ifade etti.

MÜRETTEBAT PATLAMAYI ANLATTI
Tuzla'daki kimyasal tankerinde meydana gelen patlamada yaralanan 4 kişiden 2'si taburcu oldu. Gemi çalışanları, patlamanın gaz sıkışması sonucu meydana geldiğini söyledi. Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde demirli Türkiye bayraklı "TIBIL" isimli kimyasal tankerde meydana gelen patlamada 1 gemi çalışanı hayatını kaybederken, 4 kişide yaralandı. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Abidin Doğan, Ali Üstev, Engin Türkyılmaz ve Ahmet Çamlıoğlu tedavi altına alındı. Yaralılardan Abidin Doğan ve Ali Üstev, hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu oldu.
 
Tankerdeki patlamayla ilgili konuşan Abidin Doğan, "Patlama oldu. Geminin üzerinde bir boruyu keserken birden nasıl olduğunu anlayamadım patlama oldu. Galiba gaz sıkışması olabilir" dedi.

Patlamada kulağından yaralanan Ali Üstev ise "Gemide tamir yapıyorduk. Motorla boruyu kesiyorduk. O sırada patlama oldu. Bir arkadaşımız hayatını kaybetti. 1 ölü, 4 yaralı var. Kimyasal tanker. Gaz sıkışması. Tankın üzerinde kesim yapıyorduk. Ben hafif yaralıyım" diye konuştu.