Afrika'da çeçe sineğinin ısırması sonucu uyku hastalığına yakalanan THY kabin memuru Ece Taşan, THY'nin devreye girip gerekli ilacın bulunmasının ardından sağlığına kavuştu. Afrika'nın bazı ülkelerine giderken, muhtemel hastalıklara karşı bazı aşıların mutlaka yapılması gerektiğini ifade eden Taşan'ın doktorları, yurt dışına çıkan vatandaşları bu konuda daha duyarlı hareket etmeye çağırdı.   
  
THY'de görevli kabin memuru Ece Taşan, görev için gittiği Afrika'da çeçe sineğinin ısırması sonucu 'uyku hastalığına' yakalandı. Taşan ailesinin söz konusu hastalığın tedavisi için gerekli ilacı Türkiye'de bulamaması üzerine devreye THY girdi ve gereken ilaç bulundu. İlacın bulunmasıyla Ece Taşan'ın tedavisi Alman Hastanesi'nde tamamlandı ve Taşan bugün kameraların karşısına geçti.   
  
Hiçbir sağlık probleminin kalmadığını aktaran Taşan, ''THY, ilacı bulmam konusunda maddi ve manevi desteğini esirgemedi. Sinek ısırmasını ben hissetmemiştim. Hastalığım Türkiye'ye geldikten birkaç hafta sonra ortaya çıkmaya başladı. Ne olduğunu anlayamadım. Kolumda bir morluk oluştu. Morluktan sonra bir şekilde tedaviye başlandı.'' dedi.   
  
Taştan'ın yüksek ateş, boyunda şişlik, grip hali, kolda kanamalı alan, karaciğer ve dalak büyüklüğü şikayetiyle kendilerine geldiğini aktaran Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Başhekim Cengiz Uzun, durumu şöyle aktardı: ''Ece'nin gittiği ülkeleri göz önüne alarak uyku hastalığı teşhisi kondu. Tüm araştırmalar sonucunda bu mikroba rastlayamadık. Yapılan tedavi sonrası klinik olarak hastanın sağlığı yerine geldi.''     
  
'SEYAHAT EDİLECEK ÜLKE GİTMEDEN ÖNCE ARAŞTIRILMALI, GEREKİRSE AŞI OLUNMALI'  
  
Bu tür ülkelere giden ya da ülkelerden gelenlerin dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Dr. Uzun, ''Vatandaşlar, seyahat edeceği ülkelere gitmeden önce söz konusu memleketlerde bir hastalık ya da aşı var mı? Bunu araştırmalı. Bazı ülkelerin konsolosluklarından söylenir. Yoksa o ülkelere almazlar. Öncesinden hazırlıklı gitmek lazım. Aylar sonra da şikayetler ortaya çıkabilir. Bu konuda da uyanık olmak gerekiyor. Çünkü tüm dünya ile birlikte yaşıyoruz.'' ifadelerini kullandı.    
  
Operatör Doktor Şükrü Şimşir ise, ''Özellikle yurt dışına seyahate giden vatandaşlarımızın tam donanımlı hastanelere müracaat edip, gidecekleri ülkelere yönelik olası riskleri öğrenmeleri gerekmektedir. Yurt dışından dönenler, sağlıklarında herhangi bir olumsuzluk hissederlerse hastanelere gitmeli.'' şeklinde konuştu.