Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Babalar Günü dolayısıyla AK Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen çevrim içi etkinlikte gençlerle buluştu. Kabine Toplantısı öncesi gündeme dair önemli mesajlar veren Erdoğan, "Şu anda koronavirüste ciddi manada oran düştü ama bu bizim bunu çok daha düşürmemiz lazım. Vaka sayısı günde 5 bin civarında. Biz, bunu bile fazla görüyoruz. Vefat 50 civarında, bunu da arzu etmiyoruz. Ama önce vaka sayısını bizim artık çift haneliye düşürmemiz gerekiyor" dedi.

"İNŞALLAH BU MUSİBETİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ"

Gençlerle yapılan çevrim içi toplantıda gündeme dair soruları cevaplayan Erdoğan, "Sizce, koronavirüsle savaş ne zaman bitecek" sorusu üzerine, Türkiye'nin salgının başladığı dönemden beri sağlık hizmetlerinden kamu güvenliğine kadar her konuda diğer ülkelerin önünde yer aldığını söyledi.

Aynı durumun aşı çalışmalarında da geçerli olduğunu dile getiren Erdoğan, "Aşı tedarikinin bir hayli güç olduğu bir dönemde, vakitlice yaptığımız bağlantılar sayesinde hızlı bir aşılama takvimi yürütüyoruz. Birtakım aksaklıklarımız var ama bu gecikmeleri de aşıyoruz. Şu anda gayet iyi durumdayız. İnşallah bu musibetin üstesinden yakında geleceğiz" diye konuştu.

YERLİ AŞIDA HEDEF EYLÜL-EKİM GİBİ ÜRETİME GEÇMEK

Erdoğan, yerli aşı çalışmalarının sürdüğünü, bu konuda da hedefin eylül-ekim gibi üretime geçmek olduğunu belirterek, aşılamada yaşı 30'a çektiklerini, bunun önemli bir merhale olduğunu kaydetti.

Meslek gruplarının da aşılandığını, güvenlikte ve öğretmenlerde bu tür sıkıntıların aşıldığını ifade eden Erdoğan, "Şimdi artık dedik ki yaş konusunu halledelim. Bunlarda da aşılama hızlandıkça, bu bize güvenli süreci getirecek ve böylece de inşallah artık Covid var mı yok mu olayını aşacağız. Şu anda Covidde ciddi manada oran düştü ama bu oranı bizim çok daha düşürmemiz lazım. Vaka sayısı günde 5 bin civarında. Biz, bunu bile fazla görüyoruz. Vefat 50 civarında, bunu da arzu etmiyoruz. Ama önce vaka sayısını bizim artık çift haneliye düşürmemiz gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Babalar Günü mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Babalar Günü mesajı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabından 20 Haziran Babalar Günü'nü kutladı.

"BUNLAR BUGÜNÜN DEĞİL, GEÇMİŞİN SORUNU"

"Aşı karşıtı olanlara nasıl bir çağrıda bulunursunuz?" sorusunu cevaplayan Erdoğan, aşılamada 40 milyonlu rakamlara yaklaşıldığını ve bunun iyi bir yükseliş olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, "30 yaş sınırı ile alakalı olduğu için bundan sonra bu daha da artacak. Biz bir taraftan çalışıyoruz, siz de bir taraftan çalışacaksınız ve hep birlikte bu oranı artırmamız lazım. Annelerimiz, anneannelerimiz, baba, babaanne... Onları da bizim ikna etmemiz lazım. Bunlar bugünün sorunu değil, geçmişin sorunu. Geçmişten bu yana maalesef bu tür kampanyalar hep oldu ve bu kampanyalarda ne yazık ki bazı sıkıntılar da olmadı değil, yaşandı. Temennim odur ki bu aşı süreci içerisinde elde edilecek başarı, bu tür olumsuz kampanyaları da ortadan kaldırsın" dedi.

"Milletimizin her bir ferdi aşıya erişim konusunda dünyada milyarlarca insanın peşinde koşup da ulaşamadığı bir imkana sahip olduğunu bilmelidir" diyen Erdoğan, "Aşının geliştirilmesi ve insana uygulanabilir hale getirilmesi bilim adamlarının sorumluluğudur. Bize düşen, bilime saygı duyarak her biri kendi alanlarının en iyi uzmanlarının geliştirdiği aşıyı kullanmaktır. Kendimizi dünya nüfusunun tamamını kapsayan bir sürecin dışında tutamayız" dedi.

"BİLİMİ İNKAR ETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Bununla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Bilim Kurulu'nun da verdiği bilgiler ışığında açıklamalar yaptığını anımsatan Erdoğan, "Bilimi inkar etmek mümkün değil. Bütün mesele bu bilimi, ilimi aynı zamanda irfanla bütünleştirmektir. Onunla zaten bütünleştirdiğimiz anda birçok sıkıntıyı da ortadan kaldırmış olacağız. Şu anda zaman zaman bilim adamlarımız da bu tür açıklamaları yapıyorlar. Ben inanıyorum ki yerli milli üretimimizi yaptığımız anda, halkımızın bu noktadaki güveni daha da artacaktır" dedi.

"İLK ANDA AŞIMI OLDUM"

Şu andaki gelişmelerin olumlu olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ben Cumhurbaşkanı olarak ilk anda aşımı oldum. Birinci, ikinci dozu oldum daha sonra bir de antikor için oldum. Alınan neticeler de olumlu istikamette gelişti" ifadesini kullandı.

Halktan, aşının ikinci dozunu olanların da çok ciddi rakamlara ulaştığını dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin elinde aşının bulunduğunu, hedefin aşıyı 18 yaşına kadar indirmek olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kabine toplantısı sonrası müjdeyi vereceğim Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kabine toplantısı sonrası müjdeyi vereceğim Cumhurbaşkanı Erdoğan, otel açılışında yaptığı açıklamada, pazartesi günü düzenlenecek Kabine Toplantısı sonrası turizmde KDV desteği konusunda müjdeyi vereceğini duyurdu.

YERLİ MESAJLAŞMA UYGULAMALARI TAVSİYESİ

"Yoğun iş temponuzda çocuklarınızla, torunlarınızla haberleşiyor musunuz?" sorusu üzerine Erdoğan, cep telefonunu aktif olarak kullandığını, aile fertleriyle mesaj yoluyla da haberleştiğini ancak telefonunda çeşitli mesaj gruplarının bulunmasına rağmen Whatsapp ile arasının olmadığını dile getirdi.

"Bizim neslimiz için hala en güzel iletişim yolu yüz yüze görüşme" diyen Erdoğan, en azından sesli konuşma yöntemini seçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün vatandaşları yabancı uygulamalar yerine yerli mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya davet etti.

"8 TORUNUM VAR, HEPSİNİN TADI BAMBAŞKA"

Kendisine yöneltilen "Baba olmak mı dede olmak mı daha güzel bir duygu?" sorusuna, "Bunların her ikisi de birbirine göre farklı ve güzel. Babalıkta öyle tatlar alıyorsun ki kızda olay farklı, erkekte farklı. Her ikisinin tadı farklı. Sayılar arttıkça orada da farklar artıyor. Benim 8 torunum var. Bu 8 tanenin hepsinin de tadı bambaşka" cevabını verdi.