MAHMUT ÖZAY | BODRUM

Orman Genel Müdürlüğü, 28 Temmuz - 3 Ağustos tarihleri arasında toplam 38 ilde 156 adet orman yangını çıktığını açıkladı. Bu yangınlardan 147’si kontrol altına alındı. Isparta, Denizli, Muğla ve Antalya’da 9 bölgede yangınlar sürerken çalışmalara belediye ekipleri ve orman işçilerinin yanı sıra güvenlik güçleri de destek veriyor. Millî Savunma Bakanlığı (MSB), 400’den fazla Mehmetçik, 3 İHA, 4 helikopter, 2 çıkarma gemisi, 50’den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinesiyle görev yapıyor.

TOMA'LAR DA DEVREDE
Polis ekipleri ise TOMA’lar ile alevlere su sıkıyor. İstanbul Emniyeti Muğla’ya 20 TOMA gönderirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü de çalışmalarda yer alıyor. Ekipler, kıyı bölgelerindeki orman yangınlarında söndürme ve soğutma çalışmalarına katılıyor, itfaiye araçları ile tankerlere su sağlayıp gerekli hâllerde vatandaşları tahliye ediyor. Kıyı Emniyeti, 29 Temmuz’dan bu yana Muğla’nın Bodrum ve Marmaris ilçelerinde 3 hızlı tahlisiye (can kurtarma) botu, bir Rhib bot, bir römorkör ve iki vardiya hâlinde toplam 38 kişiyle görev yapıyor. Şark römorkörü de Gökova Hisarönü’nde yangına müdahale ve tahliye için bölgede hazır bekliyor.

'GEREKLİ OLMADIKÇA TRAFİĞE ÇIKMAYIN' UYARISI
Bunların yanı sıra acil malzemeler, denizde hazır bekleyen gönüllü sürat tekneleri sahipleri tarafından ulaştırıyor. İtfaiye ve ambulans seslerinin yankılandığı bölgede koşturmaca hiç eksik olmuyor. Belediye de sürekli “Gerekli olmadıkça trafiğe çıkmayın”, “Yolları meşgul etmeyin” şeklinde anonslar yapıyor.

 

Bakan Soylu'dan TOMA açıklaması! Bakan Soylu'dan TOMA açıklaması! Bakan Soylu, yangınlara TOMA'larla müdahale edilmiyor iddialarına "Yangın yerleşim yerlerine indiği andan itibaren TOMA'lar müdahaleye başladı." cevabını verdi.
Orman yangınlarında son gelişmeler Orman yangınlarında son gelişmeler Muğla, Antalya, Isparta, Uşak, Denizli ve Balıkesir'de alevlerle mücadele devam ediyor. OGM'den yapılan son açıklamaya göre 6 ilde, 11 noktada çıkan orman yangınlarına ilişkin söndürme çalışmaları sürüyor.