Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinin ardından, ülkeler personel ve vatandaşlarını tahliye etme sürecine girmişti. Bu doğrultuda yaşanan son gelişmeler ışığında TSK'da askeri unsurlarını Afganistan'dan çekme kararı aldı.

TSK 2002'DEN BERİ AFGANİSTAN'DAYDI

MSB'den yapılan açıklamada, TSK'nın 2002'den bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yaptığı anımsatıldı.

TSK UNSURLARININ TAHLİYESİNE BAŞLANDI

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.

Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir."

Afganistan’dan son 24 saatte 19 bin kişi tahliye edildi Afganistan’dan son 24 saatte 19 bin kişi tahliye edildi ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Afganistan'da tahliye operasyonlarının hız kesmeden devam ettiğini ve 31 Ağustos tarihine kadar insanları tahliye etmeye devam edeceklerini belirterek, son 24 saatte 19 bin kişinin Afganistan’dan tahliye edildiğini duyurdu.

Taliban sözcüsü: Türkiye'den halkımıza yardım etmesini istiyoruz Taliban sözcüsü: Türkiye'den halkımıza yardım etmesini istiyoruz Taliban'ın Katar'daki Siyasi Büro Sözcüsü Muhammed Naim Vardak, dünya kamuoyunda tartışmalara neden olan pek çok meseleye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Vardak, yeniden yapılanma noktasında başta Türkiye olmak üzere tüm ülkelerden Afgan halkına ve Afganistan'a yardım etmelerini istediklerini açıkladı.

Taliban Sözcüsü: Tahliyeler 31 Ağustos'ta tamamlansın Taliban Sözcüsü: Tahliyeler 31 Ağustos'ta tamamlansın Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid tahliye konusunda kararlı olduklarını, ABD ile herhangi bir anlaşmaya varmadıklarını ve tahliyelerin 31 Ağustos'a kadar tamamlanmasını istediklerini söyledi.