Zigana Tüneli Projesi’nde yüzde 97 oranında kazı çalışmaları tamamlandı. Tünel kullanıma açılmasıyla Trabzon ile Gümüşhane arası araçla 1,5 saat olan ulaşım 40 dakikaya düşecek.

YÜZDE 97’Sİ TAMAMLANDI 

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta yapımı süren Zigana Tüneli'nin inşaatında sona yaklaşıldı. 24 saat vardiyalı çalışmaları süren tünel inşaatında yüzde 97 oranında kazı destekleme seviyesine gelindiği, ışığın görünmesine ise her iki tünelde 350 metre kaldığı bildirdi.

29 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA 

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkiiyle Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında her biri 14,5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğundaki tünel, bittiğinde hem lojistik olarak Trabzon Limanı'nı Orta Anadolu'ya bağlayacak hem de Türkiye'nin güneyine, doğusuna bağlayacak önemli bir aks üzerinde yer alacak.

42 YIL ÖNCE TEMELLERİ ATILMIŞTI 

İlki 42 yıl önce temeli atılan ve 14 senede yapımı tamamlanan bin 700 metrelik 1. Zigana Tüneli'nin ardından toplam 29 kilometrelik 2. Zigana Tüneli'nin Gümüşhane yönünde Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016'da çalışmalarına başlanılmıştı. 

DAHA EKONOMİK 

Özellikle yağışlı, karlı ve buzlu havalarda sürücülerin korkulu rüyası olan keskin virajlar ve rampalar tünel tamamlandığında ortadan kalkacak ve böylece daha konforlu, daha güvenli ve daha ekonomik bir ulaşım imkanı sağlanacak.

Hapis cezasıyla gündeme gelen Burak Özçivit’ten ilk açıklama geldi Hapis cezasıyla gündeme gelen Burak Özçivit’ten ilk açıklama geldi Ünlü oyuncu Burak Özçivit, Kuruluş Osman'ın çekimleri sırasında set çalışanlarına hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıldan 1 aya kadar hapsi talebiyle dava açılmıştı. Yaşanan olayın basında gündem olmasının ardından Özçivit'in avukatından açıklama geldi. Yakışıklı oyuncunun avukatı tarafından yapılan açıklamada, "Kurgu iddialar sonucu astronomik meblağlar talep edilmiş ve bu talepler karşılanmayınca basına servis edilen gerçek dışı beyanlarla müvekkilin kamuoyu nezdindeki itibarına saldırı düzenlenmiştir" denildi.

Avusturya’dan sonra Almanya’da da aşısızlara kısıtlama gündemde Avusturya’dan sonra Almanya’da da aşısızlara kısıtlama gündemde Koronavirüs vaka sayısının hızla arttığı Almanya'da insidans değeri ilk kez 300'ün üzerine çıkarken, salgınının 4. dalgası ile karşı karşıya kalan Almanya'da, önlemlerin artması gündeme geldi.

Çalışma Bakanlığı: Öncelikli gündemimizde EYT bulunmuyor Çalışma Bakanlığı: Öncelikli gündemimizde EYT bulunmuyor Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Bakanlığımızın önündeki çalışma takviminde 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmakta ve bu iki konuya ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır" açıklaması yaptı.