İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin daha önce 10 kez reddedilen 5 bin yeni taksi teklifi UKOME toplantısında yeniden görüşüldü. Toplantıda yeni taksi projesini hayata geçirmek isteyen İBB, kent genelinde hizmet veren 17 bin taksi sayısının artırılması ve ilk etapta 5 bin yeni taksi plakasının İBB tarafından kiraya verilmesi teklifini sundu. Teklif, uzun tartışmaların ardından 11'inci kez oy çokluğu ile reddedildi.

YÜZDE 25'LİK ZAM TALEP EDİLDİ

UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar’ın başkanlığında 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisi'nde gerçekleştirildi. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünce (TUHİM), enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artışı gibi nedenlerle ulaşım ücretlerine yüzde 25'lik zam talep edildi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyup Aksu, tüm taşıma araçlarına aynı oranda ve aynı dönemde zam yapılması teklifine teşekkür ederken, artan maliyetler sebebiyle minibüs, servis, taksi ve özel halk otobüsleri fiyatlarına yüzde 60 zam yapılması gerektiğini savundu. Aksu, bugün için yüzde 33, sonrasında her 6 ayda bir TEFE-TÜFE oranında zam talep ettiklerini aktardı.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, yüzde 25'lik zam teklifinin günü kurtarmak için gerekli olduğunu vurgulayarak, ilerleyen dönemde fiyatların yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.

ALT KOMİSYONA SEVK EDİLDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, zam teklifinin son dakikada geldiğini belirterek, konunun önce alt komisyona getirilerek konuşulması ve aralık ayındaki toplantıda oylanması gerektiğini dile getirdi. Yücel, mevcut haliyle zam teklifini fazla bulduğunu ifade ederek, "hayır" oyu vereceğini belirtti. Müzakerelerin ardından yapılan oylamada, tüm taşıma araçları fiyatlarına yüzde 25'lik zam içeren teklifin geri çekilerek alt komisyona havalesi oy birliği ile kabul edildi.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, çalışmaların ardından en kısa zamanda yeniden UKOME toplantısını yapacaklarını kaydetti.

Bu arada, UKOME'de kabul edilen bir diğer teklifle toplu ulaşıma aracını kullanacak şoförlerin yaşı 26’dan 22’ye indirildi.

Taksimetreye itiraz eden yolcuya meydan dayağı Taksimetreye itiraz eden yolcuya meydan dayağı Esenyurt’ta taksimetreye itiraz edip arabanın kontak anahtarını alan yolcu ile taksici arasında tartışma çıktı. Taksi sürücüsünün arkadaşlarını çağırmasıyla olay büyüyerek meydan dayağına döndü. Dayak yiyen yolcu, ‘Haksızsam yine dövün, ama önce bir dinleyin’ diyerek anahtarı vermeyince sokak ortasında sopalarla darp edildi. Yaşanan o anlar ise çevredeki vatandaşların cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

İBB’nin tramvay çalışması nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı İBB’nin tramvay çalışması nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı T4 Topkapı-Mescid-i Salam tramvay hattında sabah saatleri arasında yapılan bakım çalışması nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşıyor. Toplu taşıma araçlarının geç gelmesi ve yaşanan yoğunluk izdiham oluşurken işe geç kaldığını söyleyen bir vatandaş, "Sosyal medyada o kadar şey yapıyorlar ama boş demek ki" diyerek İBB'ye tepki gösterdi.