İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin Türkiye'nin olumsuz tavrı, diplomasi tarfiğini artırdı. Bu kapsamda  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröre destek veren ülkelerin NATO üyeliği talebine karşı Türk kamuoyundaki haklı tepkinin gözardı edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA İÇİN NET MESAJ: PKK/YPG TEMEL SORUN!

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin yanı sıra İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik talebi ve Ukrayna-Rusya savaşı dahil bölgesel gelişmeler ele alındı.

Başkan Erdoğan, görüşmede, İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütü PKK/YPG güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla ilişkilerinin temel sorun teşkil ettiğini belirtti.

Finlandiya ve İsveç'in NATO değerlerine sahip çıkacağından ve Türkiye'nin meşru endişelerini bihakkın gözeteceğinden emin olmak istediklerini belirten Başkan Erdoğan, teröre destek veren ülkelerin NATO üyeliği talebine karşı Türk kamuoyundaki haklı tepkinin gözardı edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Erdoğan: Hedefimiz Kolombiya ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak Erdoğan: Hedefimiz Kolombiya ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Devlet Başkanı Duque ile düzenledikleri ortak basın toplantısında; "Türk ve Kolombiyalı iş insanları arasındaki temasın artırılmasını destekliyoruz, hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmaktır" dedi.

Erdoğan'dan Batı'ya 'YPG' tepkisi: Neden terör örgütü olarak kabul etmiyorsunuz? Erdoğan'dan Batı'ya 'YPG' tepkisi: Neden terör örgütü olarak kabul etmiyorsunuz? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada Batılı ülkelerin terör örgütlerine verdiği desteğe sert tepki gösterdi ve "PKK'yı terör örgütü olarak görüyorlar. YPG’yi niye terör örgütü olarak kabul etmiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin NATO kararlılığı İngiliz basınında: Erdoğan'ın şakası yok! Türkiye'nin NATO kararlılığı İngiliz basınında: Erdoğan'ın şakası yok! Türkiye'nin "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği" konusundaki tutumuyla ilgili bir yazı yayımlayan İngiliz Financial Times gazetesi, "Erdoğan, Nordik ülkelerinin NATO üyelikleri konusunda şaka yapmıyor" ifadesini kullandı. İsveç'in Dagens Industri gazetesinin politika editörü PM Nilsson ise "Temel sorun, Türkiye'nin İsveç karşısında haklı gerekçesinin bulunması" değerlendirmesinde bulundu.