EBRU KARATOSUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir Türk vatandaşımızı uzaya gönderiyoruz” sözleriyle müjdesini verdiği Türkiye’nin uzay yolculuğunun detaylarını Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım açıkladı. Gazetemize konuşan Yıldırım, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu kapsamında hazırlıkların tamamlandığını belirterek “2023’te gidilecek. Bir kişi göndereceğiz ama İki kişi eğitim alacak. Hastalanır ya da herhangi bir şey olabilir o yüzden yedekli olacak. Bir kadın bir erkek gönderilecek. Eğitimde alınan sonuçlara göre bir kişi gidecek. Bizim bir tercihimiz olmayacak” dedi.

SPACEX GÖTÜRECEK

Bir ön eleme yaptıktan sonra isimlerin SpaceX’e bildirileceğini ifade eden Yıldırım “SpaceX’in şu anda kapsülü gidiyor ama NASA birçok firmaya ast-ronot eğitimi konusunda yetki verdi. Biz de en avantajlı imkânları sağlayanla anlaştık. Henüz imzayı atmadık ama birkaç gün içerisinde imzayı da atacağız. NASA’nın kontrolünde olan bir süreçle gidilecek. Astrono-tumuzun, uluslararası uzay istasyonunda 1 hafta kalmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

UZAYDA DENEY 

Yıldırım, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonundaki deneylerin nasıl tespit edileceğini de şöyle anlattı: Bizim belirlemiş olduğumuz bazı kriterler var. TÜBİTAK, bu kriterler üzerinden 1 hafta içinde çağrıya çıkacak. Bu çağrı, bilim camiasına yapılacak. ‘Benim yer çekimsiz ortamda yapmak istediğim deney var’ iddiasında olanlar müracaat edebilecekler. Onlar arasından üç veya dördünü seçerek, gidecek olan uzay yolcumuza bunları orada yaptıracağız.

ARANAN ÖZELLİKLER

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da, Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçükler, mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler ve tıp fakültelerinden birini bitirmiş olanlar arasından seçim yapılacağını açıkladı. Ayrıca, boyu 149,5-190,5 santimetre arasında, vücut ağırlığı da 43-110 kilogram olan adayların başvuruları kabul edilecek. Başvuru yapacak olan kişilerde aranan diğer özelliklerden bazıları şöyle: Her iki gözde de yüzde 100 görme keskinliğine sahip olması, protez kullanmaması, vücudunda platin ya da vida bulunmaması, kalp ve damar sisteminde rahatsızlık bulunmaması, panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, kapalı alan korkusu olmaması.

GÖREV SÜRESİ 10 YIL

Adaylar, test, tetkik ve muayeneden geçirildikten sonra İngilizce dil kabiliyetleri için mülakata alınacak. Tüm bu süreçlerin sonunda aday sayısı 2’ye düşürülecek. Seçilen iki aday 10 yıl boyunca Türk Uzay Ajansı veya TÜBİTAK bünyesinde de görev yapacak. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonunun gerçekleştirilmesiyle Türkiye, uluslararası uzay istasyonunun altyapısından faydalanarak bilimsel deney yapma imkânına da kavuşacak.

BAŞVURU ADRESİNİ İKİ GÜNDE 2,7 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk uzay yolcusu projesini resmî olarak başlattığına işaret ederek “Bu proje, geçen yıl Türkiye Uzay Ajansı koordinasyonunda devreye aldığımız ve 10 kritik hedeften oluşan Millî Uzay Programı’mızın önemli bir aşamasını oluşturuyor. Projeyle, seçilecek bir Türk vatandaşını 2023’te bilimsel faaliyetler yürütmek üzere uluslararası uzay istasyonuna göndereceğiz. Bu prestijli misyon sayesinde Türkiye, uzaya vatandaşını gönderen nadir ülkeler arasında yer alacak” dedi.  Varank, seçilecek bilim elçisinin Türkiye’nin gelecekteki millî kahramanlarından biri olacağını düşündüğünü belirterek “Bu proje kesinlikle tek seferlik bir uzay yolculuğu olarak düşünülmemeli. Biz Millî Uzay Programı ile ülkemizde yetkin bir uzay ekosistemi oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Başvurular hakkında da bilgi veren Varank “Başvuruları kabul etmek ve adayları süreç hakkında bilgilendirmek üzere bir internet sayfası oluşturduk. 23 Haziran saat 20.23’e kadar ‘www.uzaya.gov.tr’ adresinden başvuruları kabul edeceğiz. Cumhurbaşkanı’mız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı 2,7 milyon kişi ziyaret etti. 27 bin kişi de kayıt sayfasına giriş yaptı. Şu anda bütün şartları sağlayan ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150” ifadesini kullandı.

Herkes onu 'şemsiye ile uçan adam' olarak tanıdı: Uzaya gidecek ilk Türk olmak istiyor Herkes onu 'şemsiye ile uçan adam' olarak tanıdı: Uzaya gidecek ilk Türk olmak istiyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, 'Türk uzay yolcusu ve bilim misyonu' görevini başlattıklarını duyurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ise, Türkiye Uzay Ajansının uzaya göndereceği ilk Türk uzay yolcusundaki kriterleri açıkladı. 2019 yılında fırtınalı havada şemsiye ile uçtuğu görüntüyle tanıdığımız vatandaş, uzaya gitmek istediğini söyledi.
Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor! Şartlar açıklandı Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor! Şartlar açıklandı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet'in 100. yılında Milli Uzay Programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonuna bir kişinin gönderileceğini duyurmuştu. Gönderilecek kişinin taşıyacağı şartlar ve detaylara ilişkin Milli Uzay Programı Strateji Belgesi Resmi Gazete'de yayınlandı. Başvuru için 45 yaşından küçük olmak, mühendislik, fen bilimleri/temel bilimler, fen bilimleri alanındaki eğitim ve tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak, çok iyi derecede İngilizce bilmek aranan şartlar arasında.
Milli Uzay Programı Strateji Belgesi Resmi Gazete'de Milli Uzay Programı Strateji Belgesi Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin uzay politikaları alanındaki vizyon, strateji, hedef ve projelerinin, koordineli ve entegre olarak yürütülmesi amacıyla Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı tarafından 2022-2030 yıllarını kapsayan "Milli Uzay Programı Strateji Belgesi"nin hazırlandığını duyurdu.