Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Gündem Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya İslam Bilginleri Zirvesi'nin açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Filistin'de yaşanan katliama dikkat çeken Erdoğan, sessiz kalan Batılı ülkelere tepki gösterdi. Erdoğan, "Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu. Siyonist lobinin esiri olan Batılı devletler değerlerini çiğnemek pahasına kendilerine verilen talimatları yerine getiriyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının satır başları şu şekilde:

"Türkiye'ye ve güzel İstanbul'umuza hepiniz hoş geldiniz. Seçkin bir heyetle bu anlamlı toplantıyı tertip eden Diyanet İşleri Başkanlığımızı tebrik ediyorum.

FİLİSTİNLİ ANNELER EVLATLARININ KEFENİNE SARILARAK BUGÜNÜ GEÇİRDİ 

Vereceğiniz katkılar için de sizlere şimdiden şükranlarımı sunuyorum. Biliyorsunuz bugün Anneler Günü. Öncelikle buradaki hanım kardeşlerimizle birlikte tüm annelerin Anneler Gününü tebrik ediyorum.

Dünyanın farklı ülkelerinde anneler mutlu huzurlu bir şekilde sevdikleriyle birlikte bu özel günü kutluyor, ancak Filistinli anneler İsrail'in katlettiği ciğerparelerinin beyaz kefenlerine sarılarak bugünü geçiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu - 1. Resim

Buradan kaybettikleri evlatlarının acısıyla yürekleri yangın yerine dönmüş Filistinli, Suriyeli Türkistanlı annelere selamlarımızı gönderiyorum.

Başta muhterem annem olmak üzere rahmeti Rahman'a kavuşmuş tüm anneleri hayırla yad ediyor, mekanları inşallah cennet olsun diyorum.

AFGANİSTAN'A GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİ

Afganistan'ın Bağlan vilayetindeki sellerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyor, Afgan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

İSRAİL KATLİAMA DEVAM EDİYOR

Kıymetli kardeşlerim Gazze’de 7 Ekim'den bu yana insanlık tarihinin en vahşi katliamlarından biri yaşanıyor. Kuruluşundan beri sürekli işgal zulüm ve haydutlukla topraklarını büyüten İsrail masum kanı dökmeye devam ediyor.

Bugüne kadar 15.000 çocuk acımasızca katledildi, çoğu kadın ve sivil 35.000 Filistinli kardeşlerimiz şehit edildi. 80 bin kişi yaralandı, yaklaşık 2 milyon insan evinden yurdundan göçe zorlandı 7 Ekim öncesinde zaten bir açık hava hapishanesi olan Gazze son 219 gündür örneğini sadece Hitler Almanya’sında gördüğümüz imha kampına dönüştü.

Öyle sahnelere şahit olduk ki anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor. Savaşta dahi dokunulmaz olan hastaneler, ibadethaneler, okullar, sivil yerleşim yerlerine bombalar yağdırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu - 2. Resim

GAZETECİLER, BM PERSONELİ, İNSANİ YARDIM GÖREVLİLERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İnsan hak ve hürriyetlerine dair ne kadar ilke, kural, çizgi varsa hepsi dünyanın gözleri önünde ayaklar altına alındı. Gazze’de yaşananları dünyaya duyurmaya çalışan 150 gazeteci İsrail güçleri tarafından öldürüldü. Birleşmiş Milletler personeli ve insani yardım görevlileri kurşunların hedefi oldu.

Toplu mezarlara gömdükleri insanların cenazelerine bile eziyet eden bir barbarlıkla karşı karşıya kaldık. Kimse kusura bakmasın ama şunu çok net ifade etmek durumundayım; İnsanı insanlığından utandıracak ne kadar işkence canilik ve ahlaksızlık varsa yerinde bıraktığımız 219 gün içerisinde Gazze’de ve işgal altındaki Filistin topraklarında işlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu - 3. Resim

GAZZE BATI'NIN İNSANLIK ANLAYIŞI İÇİN TURNOSOL OLDU

Dahası bunlar öyle gizli saklı yapılmamış tüm dünyaya canlı yayınlarla izlettirilmiştir. Gazze’de on yıllardır bize propagandası yapılan değerler için bir turnusol olmuştur. Uluslararası sistemin ve kuruluşların gerçek yüzü apaçık ortaya çıkmıştır.

Bu arada neler görmedik ki bize her fırsatta insan hak ve hürriyetlerinden bahseden ülkelerin 35 bin Gazzeli katledenlere aleni destek verdiğini gördük.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu - 2. Resim

Uluslararası basın kuruluşlarının İsrail'in kanını akıttığı 150 gazeteci için tek bir cümle dahi kuramadıklarını gördük BM’in bırakın Filistinlilerinin hayatını kendi personelini bile korumaktan aciz olduğunu gördük.

Daha düne kadar “protesto hakkı kutsaldır” diyenlerin Filistin'e destek eylemlerine tahammül edemediklerini gördük.

Avrupa Birliği'nin ateşkes çağrısı yapamayacak kadar İsrail'e karşı teslimiyet içinde olduğunu gördük. Sırf İsrail'i eleştirdiği için işinden atılan rektörleri, kariyeri biten siyasetçileri, tehdit edilen sanatçıları, konuşma hakkı verilmeyen öğrencileri gördük.

Güya kendilerini 'özgürlükler ülkesi' olarak pazarlayanların, İsrail'in çıkarları söz konusu olunca birden faşizme dümen kırdıklarını gördük."

GAZZE'YE EN ÇOK YARDIM YAPAN ÜLKEYİZ

Yaklaşık 54 bin tona ulaşan yardım miktarıyla Gazze'ye en fazla insani yardım yapan ülkeyiz.

Aralarında kanser hastalarının da olduğu 400'ün üzerinde Gazzeli hasta ve yaralıyı ülkemiz hastanelerinde tedavi ettiriyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu - 3. Resim

NEKBE'YLE BAŞLAYAN İŞGAL BUGÜN GİDEREK BÜYÜYOR

76 yıl önce Nekbe'yle başlayan işgal artarak devam etti. İsrail Filistin'in haklarını gasp etmeyi kendine hak görüyor.
Amacına ulaşmak için İsrail hükümeti hiçbir ahlak kuralı tanımıyor. Eli kanlı terör örgütü gibi hareket edenlerden insanlık bekleyemeyiz. Siyonist lobinin esiri olan Batılı devletler değerlerini çiğnemek pahasına kendilerine verilen talimatları yerine getiriyor.

BATI PROTESTOLARA RAĞMEN İSRAİL'E KARŞI SESİNİ YÜKSELTMİYOR

Her hafta meydanları dolduran vatandaşlarına rağmen İsrail'e karşı seslerini yükseltemeyecekler. Hamas'ı bahane edip İsrail'e destek olmayı sürdürecekler. Vicdan sahibi ülkeler ve toplumlar haricinde İsrail'e baskı uygulamasını beklemek hatadır. 
 
Bunlar tavşana kaç, tazıya tut diyerek uluslararası kamuoyundaki tepkiyi azaltıp, İsrail'e arkadan yol veriyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu - 4. Resim

"BU DAVAYA SAHİP ÇIKIN"

İsrail'le ticareti tamamen durdurduk. Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'e karşı açılan soykırım davasına müdahil olma kararımızla katillerin hesap vermesini hedefliyoruz. İslam ülkelerini davaya aktif olarak sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu - 5. Resim

FİLİSTİN'İN BM ÜYELİĞİ İSRAİL'İN YALNIZ OLDUĞUNU GÖSTERDİ

İnsanlığın ortak vicdanı yerine İsrail'in yanında saf tuttular. BM'de Filistin'in tam üyeliğini veto etmişlerdi. 143 ülkenin evet dediği 25 ülkenin çekimser kaldığı karar İsrail ve işbirlikçilerinin ne kadar yalnız olduğunu göstermiştir. Kararla Filistinli kardeşlerimiz BM çalışmalarına daha geniş haklar ve ayrıcalıkla katılabilecekler. Türkiye olarak bizimde güçlü destek verdiğimiz bu karardan memnuniyet duyuyor, henüz Filistin Devletini tanımayan bütün ülkeleri Filistin'i tanımaya davet ediyorum.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Batı'nın insanlık anlayışı için turnusol oldu - 8. Resim
 
Hamas kalıcı ateşkese giden yolda gerçekten çok kritik bir adım attı. Netahyahu yönetiminin cevabı ise Refah'taki masumlara saldırmak oldu."
Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...