Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere TBMM'ye sunuldu. Söz konusu tezkerede, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde elde ettiği başarılı ve sahada oluşan yeni durum sonucunda, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından 9 Kasım 2020'de imzalanan "Üçlü Bildiri"de, bölgedeki istikrarın korunması amacıyla öngörülen faaliyetlerin devam ettiği açıklandı.

"TÜRKİYE, TARAFLAR ARASINDA GÜVEN İNŞASINA KATKI SAĞLAYACAK"
Tezkerede, uluslararası hukuk ve meşru egemenlik hakları temelinde, toprak bütünlüğü dahil tüm haklarını savunabilmesi için sürecin başından itibaren Azerbaycan'a güçlü destek veren Türkiye'nin, bölgede barış ve istikrarın korunup güçlendirilmesi ve bunu kolaylaştıracak biçimde iktisadi altyapının inşa ve ihyası için önemli girişimlerde bulunduğu ifade edildi.

Türkiye'nin Rusya ile birlikte oluşturduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin görev yaptığı Ortak Merkez'in, faaliyetlerine başarıyla devam ettiğine dikkat çekilen tezkerede, Türkiye'nin, Ortak Merkez vasıtasıyla da bölgenin güvenliğine ve taraflar arasında güven inşasına katkı sağladığı vurgulandı.

TEZKEREDEN DETAYLAR
TSK personelinin Ortak Merkez'deki görevlerine devam etmesinin, Türkiye'nin bölgedeki etkin ve yapıcı rolünün ve ulusal çıkarlarının bir gereği olduğuna dikkat çekilen tezkerede, şunlar kaydedildi:

"Bu mülahazalarla 16 Ağustos 2010'da imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması' hükümlerinden kaynaklanan taahhütlerimizi yerine getirmek, ateşkesin gözlenmesi, ihlallerin önlenmesi, bölgede barış ve istikrarın sağlanması amacıyla Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili şekilde korumak ve kollamak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Ortak Merkez'in görevlerinin ifası yönünde hareket etmek üzere yabancı ülkelere gönderilmesi, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, 17 Kasım 2020 tarihli ve 1272 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile verilen iznin süresinin 17 Kasım 2021'den itibaren bir yıl uzatılması hususunda gereğini Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca bilgilerinize sunarım."

İnce'den CHP'ye tezkere tepkisi: Sizin kafanız karışık İnce'den CHP'ye tezkere tepkisi: Sizin kafanız karışık Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce muhalefete tepki gösterdi. İnce Tokat'ta yaptığı açıklamada; 'Muhalefet, bir gün tezkereye 'evet' diyor. Öbür gün 'hayır' diyor. Bir gün tezkereye 'hayır' dediğinde, öbür gün Kandil'i bombalıyor. Kafası karışık bir muhalefet var.' dedi.

Devlet Bahçeli'den CHP'ye tezkere tepkisi! Devlet Bahçeli'den CHP'ye tezkere tepkisi! MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP’nin Irak ve Suriye tezkeresine hayır oyu vermesine tepki göstererek vermesine "Türkiye düşmanlarıyla aynı hizadalar" açıklamasında bulundu.

Bakan Akar’dan tezkere karşıtı söylemlere cevap: Bir önceki ile arasında fark yok, tatbikatlar ve eğitim var Bakan Akar’dan tezkere karşıtı söylemlere cevap: Bir önceki ile arasında fark yok, tatbikatlar ve eğitim var Bakan Akar, geçtiğimiz gün TBMM'den oy çokluğu ile geçen ve gündemde spekülasyonlara konu edilmeye çalışılan tezkere konusuna açıklama getirdi. Akar, söz konusu tezkere kararının, bir önceki tezkere kararı ile arasında hiçbir fark olmadığının altını çizdi.