Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Kanseri yenenler doktorlarıyla birlikte mutfağa girdi

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Kanseri yenenler doktorlarıyla birlikte mutfağa girdi
Kanser, Erken Teşhis, Sağlıklı Yaşam, Haber

Sağlık Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği tarafından kanserde erken teşhise dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, tedavi görüp sağlığına kavuşan kanser savaşçıları, kendilerine şifa dağıtan doktorlarıyla mutafa girdi. Şef Mehmet Yalçınkaya ve ekibi eşliğinde doktorlarıyla birlikte birbirinden lezzetli yemekler hazırlayan kanseri yenen hastalar, “Kanser korkusundan kontrollerinizi, taramalarınızı aksatmayın. Erken teşhis, kanserle mücadelenin en önemli silahı” mesajını verdi.

ZİYNETİ KOCABIYIK’IN HABERİ - Kanserin, milyonlarca insanın hayatını etkileyen ve tedavi edilmediğinde ölümcül olabilen bir hastalık olduğunu hatırlatan Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Uğur Selek “Ancak erken teşhis sayesinde kanserin üstesinden gelmenin ve hayatta kalma oranlarını önemli ölçüde artırmamızın mümkün olduğunu ne kadar çok tekrar edersek o kadar dikkat çekeceğimize inanıyoruz. Erken teşhis, kanserin başlangıç aşamasında yakalanması, tedavi şansının büyük ölçüde artması, daha az agresif tedavilerle kontrol altına alınabilmesi ve hatta tamamen iyileştirilebilme şansının yakalanabilmesi demektir” dedi. 

DOĞRU BİLGİYİ DOĞRU KAYNAKTAN ALIN

Kanserle mücadelenin en önemli faktörünün hastalığa hiç yakalanmamak olduğuna işaret eden Prof. Dr. Selek, “Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmak, dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi önlemlerle, kanser riskini azaltmak mümkün. Dünya Kanser Günü gibi özel etkinliklerin yapıldığı özel günler, bu hastalığa karşı mücadelede birleşmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Her zaman doğru bilgiyi doğru kaynaklardan almanızın önemini vurguluyoruz. Bilimin ışığıyla aydınlık yarınlara diyerek sağlıklı günler diliyoruz”  diye anlattı.

Kanseri yenenler doktorlarıyla birlikte mutfağa girdi

HER YIL MİLYONLARCA YENİ TEŞHİS

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Medya Sorumlusu Doç. Dr. Şule Karabulut Gül, kanserin milyonlarca insanın yaşamını derinden etkileyen bir hastalık olduğunu belirterek, “Her yıl milyonlarca insana yeni tanı konuluyor ve bu durum, kanserle mücadele etmek için daha fazla çaba gösterilmesini gerektiriyor. Biz bu yıl Dünya Kanser Günü etkinliğimizde kanserle tanışmış, tedavilerinde başarılı olmuş, güçlü, enerjik katılımcılarla bir mutfak etkinliğinde buluştuk. Hep birlikte yemek yaptık sonra da oturduk birlikte yedik” diye konuştu. 

HER HASTANIN AYRI BİR HİKAYESİ VAR

Doç. Dr. Gül, sözlerine şöyle devam etti: 

“Doktor, akademisyen, gazeteci, işletmeci, radyoterapi teknikeri ve pilates hocası olarak mesleklerini sürdüren katılımcılarımızın hepsinin farklı bir hikayesi var. Bizler biliyoruz ki kanser erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir kronik hastalık olarak düşünülmelidir. Etkinliğimizde katılımcılarımız ile beraber yemek yaparken kanserden korkulmaması gerektiğine dikkat çekmek istedik. Ayrıca katılımcılarımız tedavi sırasındaki moral ve motivasyonun kendilerine en büyük destek olduğunu belirttiler. Derneğimizin farkındalık etkinliğine MYK Gastroarena'nın kapılarını açarak destek veren başta Şef Mehmet Yalçınkaya ve ekibine, sabırla bizlere eğitim veren Şef Erkan Kıyıcıoğlu’na ve katılımları ile kanser hastalarına örnek olan tüm katılımcılarımıza Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği adına teşekkür ederim. Kanser alanında güncel ve güvenilir bilgilere ulaşmak için derneğimizin web sitesi trod.org.tr ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Sağlıkla kalın.”

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...