Kanada Yüksek Mahkemesi, video oyunlarının ve film müziklerinin internet üzerinden indirilmesinin telif haklarını ihlal etmediğine, bu nedenle para cezasının uygulanamayacağına karar verdi. 
  Beş celse süren davada mahkeme, video oyunu ya da film müzikleri indirilirken telif hakkı sahibinin bu ek "iletişim" özerkliğine sahip olmadığını, eserlerin kopya haklarının zaten peşin ödendiğini, müşterinin bir video oyunu ya da soundtrack içeren bir film satın almasının ardından telif hakkı sahibine ekstra para ödemeyeceğini bildirdi. 
  Mahkeme, eserleri internetten indirmenin daha güvenli ve etkili bir yol olduğunu, kullanıcı için kolaylık sağladığını ve gereksiz maliyeti azalttığını belirterek, "Herhangi bir yerden bir eser satın almanın, mail yoluyla eseri indirmenin ya da orijinal eserin kopyasını internetten indirmenin pratikte farkı yoktur. İnternet, orijinal eseri kullanıcıya götüren teknolojik bir taksidir" ifadelerini kullandı. 
  Mahkeme ayrıca, sinema salonlarının, yayıncıların ve kablolu yayın şirketlerinin de herhangi bir televizyon programında ya da filmlerde kullanılan müzik için ekstra ücret ödemeyeceğini kararlaştırdı. 
  Müzisyenler adına açıklama yapan Besteciler, Yazarlar ve Kanada Müzik Yayıncıları Derneği Başkanı Eric Baptiste, müzik indirmenin radyo yayınlarıyla eşdeğer olduğunu ve ekstra ücret ödenmesi gerektiğini, mahkeme kararının tüm üyelerini hayal kırıklığına uğrattığını açıkladı. 
  Kanada'da birçok besteci, söz yazarı, şarkı sözü yazarı ve yayıncı, geçimlerini işletmeler tarafından ödenen telif hakları kapsamındaki lisans ücretleri sayesinde sağlıyor.