Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Antalya Serbest Bölge'de faaliyet gösteren firmaları ziyaret etti. Yat üretim tesislerini gezen Varank, Ares Tersanesi ile Türk savunma sanayisi şirketlerinin iş birliğiyle geliştirilen ‘ULAQ’ serisinin ilk platformu Silahlı İnsansız Deniz Aracını (SİDA) inceleyerek aracı uzaktan kumanda sistemi aracılığıyla test etti. Burada açıklama yapan Bakan Varank, "Eğer Türkiye olarak tıpkı insansız hava araçlarında ortaya koyduğumuz gibi bir ivmeyi ortaya koyabilirsek insansız deniz araçlarında da biz bir aşamaya gelebiliriz, dünyada aranan ülkelerden bir tanesi olabiliriz." dedi.

Ardından Sahil Güvenlik botu ile denize açılan Varank, Antalya Serbest Bölge'nin yat imalatıyla ön plana çıkan Türkiye'deki en önemli serbest bölgelerden biri olduğunu söyledi. Bakan Mustafa Varank, Türkiye'nin katma değerli üretim ile ekonomisini geliştirmeye ve büyütmeye çalıştığını belirtirken, bu açıdan tersaneciliğin de son dönemde Türkiye'nin yatırım yaptığı ve karşılığını aldığı alanlardan biri olduğunu vurguladı.

Mustafa Varank, ziyaret ettiği tüm firmaların 2024-2025'e kadar siparişlerinin dolu olduğunu; lüks yat ve savunma sanayi alanında siparişler doğrultusunda imalatların devam ettiğini aktardı.

‘DENİZ SEKTÖRÜNDE TRENDLER DEĞİŞİYOR’

Firmaların güçlü hale gelmesini, Antalya Serbest Bölge'nin yatçılık sektöründe ilerlemesini anlamlı bulduklarını belirten Varank, Bakanlık olarak sektöre yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi. Açıklamasının devamında ise şu şekilde konuştu:

“Tıpkı otomotiv endüstrisinde olduğu gibi özellikle deniz sektöründe de trendler değişiyor. Artık çevreye daha saygılı, karbon emisyonu daha az salınımı olan tekneler inşa ediliyor. Bizim firmalarımız da bu değişim ve dönüşüme şu anda çok hızlı bir şekilde ayak uydurmuş durumda. İstanbul, Yalova'daki tersaneler alanının en teknolojik ve en çevreye saygılı gemilerini inşa ediyorlar. İşte burada Antalya'daki serbest bölge de biraz daha küçük, daha lüks, daha katma değerli tekneleri inşa ediyorlar. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu alanı aslında imalat sanayinin bir parçası olarak görüyoruz.”

DENİZ ARAÇLARINDA YERLİLEŞME ADIMI 

Bakan Varank, ziyarette firma temsilcisine bir yat inşa ederken kaç kalem ürün kullandıklarını sorduğunu ve 6 bin ila 6 bin 500 cevabını aldığını belirtti. Bakan, bu ürünlerin arasında yurt dışından alınanların da bulunduğunu ifade ederek, yerlileşme hamlesi başlatmak ve Türkiye'nin ithal ettiği ürünlerin tamamını Türkiye'de üretmek istediklerini vurguladı.

Ares Tersanesi'nin de özellikle savunma sanayi alanında çok güzel ürünler ürettiğini, insansız deniz araçları imalatı yaptığını anımsatan Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gerçekten bu işte Türkiye öncü olmaya çalışıyor. İnsansız deniz araçlarında dünyadaki trendin daha yeni yeni başladığını görebiliyoruz. Eğer Türkiye olarak tıpkı insansız hava araçlarında ortaya koyduğumuz gibi bir ivmeyi ortaya koyabilirsek insansız deniz araçlarında da biz bir aşamaya gelebiliriz, dünyada aranan ülkelerden bir tanesi olabiliriz. Antalya Serbest Bölgeyi bu manada değerli buluyoruz, arkadaşlarımızla çalışmaya devam edeceğiz.”

Bakan Varank duyurdu: Avrupa’nın en büyüğü! Erzurum’da inşa ediliyor Bakan Varank duyurdu: Avrupa’nın en büyüğü! Erzurum’da inşa ediliyor Erzurum'daki 3 bin rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri'ne kurulan Doğu Anadolu Gözlemevi ilk ışığı almak için geri sayıma başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa açısından bir ilke imza atacak gözlemevi hakkında konuştu.

Bakan Varank'tan uzay açıklamasıyla alay eden takipçisine cevap Bakan Varank'tan uzay açıklamasıyla alay eden takipçisine cevap Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Uzaya gitmek ister miydiniz?" sorusu üzerine verdiği "Ben gidemem. Öyle kapalı ortamlarda bulunamam. Klostrofobim var" cevabını eleştiren Radyo Programcısı Cem Ceminay'a sosyal medya hesabından cevap verdi.