Milli Savunma Bakanlığından alınan bilgiye göre, 29 Eylül’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimine ait Nautical Geo araştırma gemisinin faaliyetlerine yönelik NAVTEX yayımlandı. Büyük bir bölümü Türk kıta sahanlığı içinde yer alan sahada Türkiye tarafından yapılması öngörülen çalışmanın koordine edilmemesi üzerine geminin bayrak devleti Malta ve donatan şirketinin olduğu İtalya nezdinde diplomatik kanallardan girişimde bulunuldu. Çalışmanın Türkiye ile koordine edilmesi gerekliliği 1 Ekim'de yayımlanan NOTMAR ve NAVTEX ile denizcilere de duyuruldu.

NAUTİCAL GEO ARAŞTIRMA GEMİSİ KITA SAHANLIĞINDAN ÇIKARILDI

Türkiye’nin bu girişimlerine rağmen Nautical Geo araştırma gemisi dün sabah saatlerinde Türk kıta sahanlığına izinsiz girme teşebbüsünde bulundu. Nautical Geo, Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında bölgede keşif gözetleme faaliyetinde bulunan Türk donanmasına ait gemi tarafından sorgulanarak ikaz edildi. Buna rağmen kıta sahanlığına izinsiz girmesi üzerine araştırma gemisi, Türk kıta sahanlığının dışına çıkarıldı.

'Kıta sahanlığımızdaki hakkımız bakidir' 'Kıta sahanlığımızdaki hakkımız bakidir' "Koordinatları ve haritayı bildirdik. Bizim yetki alanımız uluslararası kamuoyu tarafından biliniyor"