Doğuda soğuk havalar etkisinin gösterirken, yüksek kesimlere yılın ilk karı birkaç gün önce düştü. Soğuklar batı ve iç kesimlerde de etkili olurken İstanbul hafta sonu yazdan kalma günlere geri dönüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'den alınan bilgilere göre İstanbul'da dün 17 dereceye kadar düşen sıcaklık hafta sonu 26 dereceye kadar yükselecek. 

SAĞANAK YAĞIŞ ETKİLİ OLACAK

İstanbul'da sıcak hava beklenirken yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz kıyı kesimleri, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yağışlı, diğer yerlerin de az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri, Muş, Ağrı ve Bitlis çevreleri ile Erzurum’un güneyi, Van’ın kuzey ve batısında beklenen yağışların yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Güney Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneyinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa), Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı ve az bulutlu 19
İstanbul: Parçalı, yer yer çok bulutlu 21
İzmir: Parçalı ve az bulutlu 24
Adana: Parçalı bulutlu, zamanla az bulutlu ve açık 31
Antalya: Az bulutlu ve açık 30
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 19
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. 20
Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksek kesimlerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, güney ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. 9
Diyarbakır: Parçalı, yer yer çok bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24

Dikkat! Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak uyarısı Dikkat! Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak uyarısı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in kıyı kesimleri, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu için sağanak ve kuvvetli sağanak uyarısında bulundu. Yurdun diğer kesimlerinde ise yer yer çok bulutlu havanın hakim olması bekleniyor.

Meteoroloji uyardı: 3 ilde kar bekleniyor! Meteoroloji uyardı: 3 ilde kar bekleniyor! Yurt genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege (Muğla hariç), Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Siirt çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 3 ilin yüksek kesimlerinde de akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışı öngörülüyor.