Dünyada yalnızca 3 tane var ve biri Türkiye'de. 3 bin 600 yıllık Hitit mührü krem kutusunda kayıplara karışacaktı ancak ele geçirildi ve Çorum Müzesinde sergilenmeye başladı.  Hitit döneminde kral ile katip arasında yapılan yazışmalarda kullanılan ve dünyada üç tane bulunduğu belirtilen bronz mühür Çorum Müzesi'ndeki eşsiz tarihi eserler arasında gösteriliyor.

Bir örneği Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük ve en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden birisi olan Metropolitan Müzesi, diğeri ise Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde bulunan mühür, 2015 yılında Çorum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda ele geçirilmişti.

PAHA BİÇİLEMİYOR

Polisin uzun süren teknik ve fiziki takibi sonucu krem kutusunda yakalanan, üzerinde çeşitli figürler ile hiyeroglif yazıların yer aldığı Hitit mührüne paha biçilemiyor. Müze Müdürü Metin Çakar, Hititler döneminden kalma damga mührün Çorum Müzesi'ndeki önemli eserlerden birisi olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU

Hitit mührünün Çorum polisi tarafından yapılan operasyonda yakalanarak Çorum Müzesi'ne teslim edildiğini belirten Çakar, "Bu eserleri getirildikleri anda hemen sergiye çıkaramıyoruz. Konuyla ilgili yasal sürecin tamamlanmasıyla birlikte bu eserimiz de 2022 yılında yaptığımız vitrin çalışmaları sırasında teşhire çıkararak ziyaretçilerimizin beğenisine sunduk" dedi.

Dünya tarihinde bir ilk! 'İmparatorun koruyucusu' Türkiye'de bulundu Dünya tarihinde bir ilk! 'İmparatorun koruyucusu' Türkiye'de bulundu Kocaeli'de Anadolu'da ilk defa 'imparatorun koruyucusu' unvanını taşıyan bir lahit keşfedildi. Dünya tarihinden bir ilk olan lahitin iki iskelet ve mezar hediyeleriyle birlikte bütün olarak günümüze ulaştı.

Bilim adamlarından tarihi keşif! Kazıdan dünyanın en büyük canlısı çıktı Bilim adamlarından tarihi keşif! Kazıdan dünyanın en büyük canlısı çıktı Bilim adamları tarafından Alpler’de yapılan kazılarda elde edilen fosil herkesi hayrete düşürdü. Kazılarda dünyanın en büyük canlısı olduğu olarak tahmin edilen 205 milyon yıllık hayvan fosili keşfedildi.

Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe'de 'Çanta' heyecanı Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe'de 'Çanta' heyecanı Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe içindeki bir monolit üzerinde çantaya benzer şekiller görüldü. Konuya ilişkin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, bölgenin hala gizemini koruduğunu açıkladı.