Kayserinin Sarız ilçesindeki köyüne giden Deniz Canpolat adlı vatandaş, tarlada yürürken parlak bir cisim dikkatini çekti. Cismi eline aldığında daha önce hiç görmediği bir şey olduğunu anlayan Canpolat, internet üzerinden araştırdı. Bir üniversitede görev yapan öğretim görevlisine ulaşan Canpolat, bulduğu cismin Karaelmas cinsi bir meteroid olduğunu öğrendi.

"KARAELMAS CİNSİ BİR METEROİD"

Taşın boyutuna göre ağırlığının fazla olduğunu söyleyen Canpolat, “Sarız’daki köyümüze tatile gitmiştik. Orada tarlada gezerken tesadüfen bu taş gözüme çarptı. Çok farklı bir şeydi. Bugüne kadar hiç böyle bir şey görmemiştim. Eve geldim ve araştırırken göktaşı olan bir meteroid olduğunu anladık. Kim ilgilenir diye araştırırken, bir üniversiteden hocamızın bu taşlarla ilgilendiğini öğrendik.

Daha sonra kendisine mail yoluyla ulaştık ve cevabımızı da aldık. Yüzde 90 Karaelmas cinsi bir meteroid olduğunu söyledi. Bu taşın en büyüğü de yumurta kadar oluyormuş ve bizdeki de 17,5 gram geliyor. Hacmine göre bayağı ağır. Taşı bulduğumuz için biraz heyecanlıyız” dedi.

Uzay Komutanlığı gizli belgeleri yayınladı: Dünya'ya ilk kez yıldızlararası bir göktaşı düştü! Uzay Komutanlığı gizli belgeleri yayınladı: Dünya'ya ilk kez yıldızlararası bir göktaşı düştü! ABD Uzay Komutanlığı (USSC), Ocak 2014'te Dünya'ya çarpan bir meteorun (göktaşı) başka bir güneş sisteminden geldiğini ve bu nedenle Dünya’ya çarpan ilk yıldızlararası cisim olduğunu doğruladı.

Göktaşı parçalarını araba fiyatına sattılar Göktaşı parçalarını araba fiyatına sattılar İngiltere’nin güneyindeki bir bölgeye düşen göktaşı parçaları binlerce sterline satıldı. Altından bile daha pahalı göktaşı parçalarının biri 22 bin 556 sterline alıcı buldu.

Meksika'ya bir ayda 2. göktaşı düştü Meksika'ya bir ayda 2. göktaşı düştü Meksika'ya bir ay içerisinde 2. kez göktaşı düştü. Söz konusu göktaşının 40 kilometre (saatte 144 bin kilometre) hızla ilerlediğini ve yaklaşık 40 santimetre çapında olduğu açıklandı.

Fındık bahçesini temizlerken göktaşı buldu Fındık bahçesini temizlerken göktaşı buldu Ordu'da fındık bahçesini temizlerken bulduğu taşın 'göktaşı' olduğunu iddia eden Mithat İsevi, taşın 27 Şubat akşamı gökyüzünde görülen ışık huzmesi sonucu yeryüzüne düşen meteor olduğunu ve iyi bir teklif gelirse taşı satmayı düşündüğünü söyledi.