Galata Kulesi bugün ziyarete kapandı! 1 ay kapalı kalacak

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Yaşam Haberleri  / Anadolu Ajansı

Galata Kulesi, depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarımı çalışmaları sebebiyle bugünden itibaren bir ay süreyle ziyarete kapalı olacak. Onarım çalışmalarında kulenin duvarlarında bulunan 400'e yakın göçmen kuş yuvası korunacak.

Kulenin çatı onarımı çalışmaları sebebiyle 8'inci katı geçen yıl kasımda ziyaret kapatılmıştı. Süreç içinde kulenin aleminin konservasyonu tamamlandı ve yerine yerleştirildi. Yapının beden duvarlarında ve zemininde ise jeoradar çalışmaları gerçekleştirildi.

GÖÇMEN KUŞLARIN YUVASINA ZARAR VERİLMEYECEK

Tespit edilen detaylar doğrultusunda kulenin dış cephe onarımı da yapılacak. Restorasyon çalışmaları sırasında kulenin beden duvarlarında bulunan 400'e yakın göçmen kuş yuvasına zarar verilmeyecek. Tüm uygulamalar, kuş yuvaları ve ebabil kuşlarının göç mevsimi gözetilerek gerçekleştirilecek.

Galata Kulesi bugün ziyarete kapandı! 1 ay kapalı kalacak - 1. Resim

NİSANDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2013'te dahil edilen ve İstanbul silüetinin önemli yapılarından biri olan kuledeki çalışmaların nisanda tamamlanması planlanıyor.

Galata Kulesi bugün ziyarete kapandı! 1 ay kapalı kalacak - 2. Resim

Galata Kulesi bugün ziyarete kapandı! 1 ay kapalı kalacak - 3. Resim

Galata Kulesi bugün ziyarete kapandı! 1 ay kapalı kalacak - 4. Resim

Düzenleyen:  - Yaşam
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...