BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Emekli ikramiyesi S&P’yi neden rahatsız etti?

Standard&Poor’s yine en kritik zamanda kendini gösterdi. Üstelik bunu sırayla yapıyorlar. Önce Moody’s, ardından Fitch sonra S&P. En karanlık, en zorlu dönemlerde tetiği çekiylorlar. Tıpkı 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından yaşananlar gibi. 18 Temmuz’da Moody’s Türkiye’yi negatif izlemeye aldığını duyurdu. 2 gün sonra 20 Temmuz günü S&P, Türkiye’nin notunu BB’ye, 23 Eylül’de sahneye çıkan Moody’s Ba1’e düşürdü. Ocak 2017’de sıra Fitch’e geldi ve o da notumuzu BB+’ya indirdi. Ya notumuzu düşürdüler ya da görünümü olumsuza çevirip bol siyasi mesajlar verdiler. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in önemle altını çizdiği gibi, kâh geçen seneye ait verileri öne sürdüler, kâh bu sene. Adında var ama hiçbir standarda uymayan notlarla, Türkiye’ye karşı kur savaşının pimini çektiler.  
Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesini Ağustos ayında yapacağını duyuran S&P’nin Kıdemli Direktörü Mark Gill, not indirimli bu kararın kesinlikle erken geçimle ilgisi olmadığını duyurdu.  Peki bu kadar ani, üstelik Türkiye’nin notunu düşürecek kadar vahim ne olmuş olabilir? Gill açıklamasında daha da büyük bir pot kırıyor ve Türkiye’deki şartların 1994 yılına göre aynı olduğunu iddia ediyor. Gill’in bu açıklaması Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın “Zamanlaması manidar ve siyasi içerikli” suçlamasını sonuna kadar hak ediyor. Siyasi belirsizlikler ve askeri vesayetin hâkim olduğu; yüzde 100‘lere varan enflasyon, kamu borç stokunun neredeyse millî gelire eşit olan bir dönemin bugünle aynı görülmesi, S&P’nin ne kadar art niyetli ve siyasi olduğunun en bariz göstergesi. Bu kuruluşların hain FETÖ örgütünün oyuncağı hâline geldiğine ilişkin iddialar epeydir konuşuluyordu. Darbe girişiminden sonra gösterdikleri bu performans âdeta bu iddiaları doğrular nitelikte.    
Elbette birtakım sorunlar yaşıyor Türkiye. Enflasyon hedeflenen oranının üstünde, işsizlik hala iki hanede, cari açık ve dış finansman pozisyonu da istediğimiz seviyeden uzak. 2013 yılından sonra herhangi bir AB ülkesini bile derinden sarsacak kadar çok saldırılara maruz kalan bir ülkede bunların olması çok da sıra dışı değil. Darbe girişimine maruz kalıp, yanı başında yaşanan iç savaş nedeniyle 5 milyon Suriyeli mülteciyi ağırlamak, onlara barınma imkanı ve iş sağlamak; Verilen teşviklerle 1 milyon ilave istihdam oluşturmak, emeklilere, işçi ve memurlara ek kaynak sağlayarak hayat şartlarının iyileştirmeye yönelik adımlar atmak S&P’yi hiç ilgilendirmiyor olabilir. Ancak terör saldırıları nedeniyle turizm gelirlerinin yarı yarıya düşmesi, petrol fiyatlarındaki artışı, bütçe disiplininden taviz verilmemesi ve her şeye rağmen kamu borç stokunun bir çok AB ülkesine göre daha iyi olmasını da mı hiç dikkate almazsın? 
Evet dikkate almadı. Bunun yerine teşviklerden, faizsiz kredilerden, emeklilere müjdelenen ikramiyeden rahatsızlık duyulduğu belirtildi. 

 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
602060 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fikret-cengel/602060.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT