Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ile Almanya'da salgın hastalıklarla mücadeleden sorumlu Robert Koch Enstitüsü'nü ziyaret ederek Covid-19 pandemisi ve mutasyonlarla ilgili çalışmalar hakkında bilgi aldı.

MERKEL: AŞI OLARAK SEVDİKLERİNİZİ KORURSUNUZ
Merkel, enstitü ziyaretinin ardından Spahn ile basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yeterli aşıya sahip olduklarını ve aşı yaptırmayı beklemek için herhangi bir gruplamanın olmadığını kaydeden Spahn, isteyen herkesin istediği her yerde aşı olabileceğini belirterek, "Aşılamaların daha yaygın devam edebilmesi için yerel yönetimlerin, kilise ve camilerin, spor kulüplerinin daha aktif hareket etmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Salgına karşı aşı olmanın önemine bir kez daha değinen Merkel, salgın nedeniyle getirilecek yasakları önlemek için elden gelen her şeyin yapılması gerektiğini ve sonbaharda olası dördüncü dalga için yeni bir sokağa çıkma yasağının zorunlu olduğunu düşünmediğini söyledi.

"Aşı olarak sevdiklerinizi de korursunuz." ifadelerini kullanan Merkel, koronavirüsün Delta mutasyonuyla mücadele edebilmek için 12-59 yaş grubunun yüzde 85'inin aşı olması gerektiğini vurguladı.

"ZORUNLU AŞILAMA OLMAYACAK"
Aşı kampanyalarının devam etmesi gerektiğini ifade eden Merkel, "Salgın, hepimize karşılıklı olarak savunmasız olduğumuzu ve birbirimize bağımlı olduğumuzu gösterdi. Zorunlu aşılama olmayacak." dedi.

Sağlık çalışanlarına zorunlu aşı yapmak gibi bir yolu tercih etmeyeceklerini söyleyen Merkel, "Aşı olmakla hem kendinizi hem de sevdiklerinizi korumuş olacaksınız. Yakın çevrenizdekilerin aşı olmaya yönlendirin. Ne kadar çok aşılanırsak, o kadar özgür olacağız." hatırlatmasını yaptı.

"Aşılama sayesinde yüksek insidans rakamları ile daha etkili mücadele edilebilir." ifadesini kullanan Angela Merkel, "Salgına karşı en etkili önlemler iç mekanları yeterince havalandırmak, test yaptırmak, mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymaktır. En etkilisi ise aşı olmaktır. Almanya'da bugün itibariyle salgınla ilgili olumlu gelişmeler oldu. Ancak salgın bitmedi." dedi.

Merkel, son kez İngiltere Kraliçesi ile görüştü Merkel, son kez İngiltere Kraliçesi ile görüştü Almanya Başbakanı Merkel, görev süresi dolmadan son kez resmi olarak İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile görüştü.

Merkel'den acil dostluk Merkel'den acil dostluk Almanya Başbakanı Angela Merkel’den “Türkiye ile diyalog gündeminin hızla hayata geçirilmesi gerekir” çıkışı geldi. Bu sözleri değerlendiren Prof. Dr. Bilal Sambur “Merkel, Türkiye’nin AB’ye yakın olmasını istiyor” dedi.