İç çatışmaların yaşandığı Ukrayna'da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, önemli hamleler yaptı. Başkan Zelenskiy, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomçak ile Ukrayna Güvenlik Servisi’nden (SBU) kritik isimleri görevden aldı.

Ukrayna’dan AB'ye Rusya tepkisi Ukrayna’dan AB'ye Rusya tepkisi Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki zirvelerin yeniden başlamasının Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan sapmaya yönelik tehlikeli bir adım olacağını söyledi.

"SİNERJİ GÖRMEK İSTİYOR"

Konuyla ilgili Zelenskiy’nin Basın Sekreteri Sergey Nikiforov açıklamada bulundu. Nikiforov, Khomçak’ın görevden alınmasını Zelenskiy’nin kararı olduğunu belirterek "Khomçak’ın vatanseverliği konusunda bir şüphesi yok. Ancak o Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Bakanlığı arasında sinerji görmek istiyor ama bunun tam tersine tartışmalar ve fikir ayrılıkları görüyor" dedi.

Donbass'ta ateşkes ihlali: Ukraynalı asker hayatını kaybetti Donbass'ta ateşkes ihlali: Ukraynalı asker hayatını kaybetti Ukrayna’nın Donbass bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu 1 Ukrayna askeri hayatını kaybetti.

YENİ İSİM BELLİ OLDU

Nikiforov, Khomçak’ın Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkan Yardımcılığı görevine getirilmesinin beklendiğini söyledi. Yeni Genelkurmay Başkanı’nın ise Valeriy Zalujniy olacağını ifade etti.

Ukrayna'da zam isteyen gaziler Meclis binasını bastı Ukrayna'da zam isteyen gaziler Meclis binasını bastı Ukrayna'nın başkenti Kiev'de maaşlarına zam isteyen gaziler, Ukrayna Meclisi önünde toplanarak hükümeti protesto etti.

Ukrayna'dan Rusya'ya rest! Yeni yaptırımlar gelecek Ukrayna'dan Rusya'ya rest! Yeni yaptırımlar gelecek Rusya'ya karşı yapılan yaptırımların artık işe yaramadığını bildiren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yeni bir yaptırımlar politikası geliştirilmesi gerektiğini bildirdi.