İngiltere Başbakanı Boris Johnson, öğleden sonra hükümetin acil durum komitesinin (Cobra) toplantısının ardından, İngiltere'nin Afganistan'daki durumuna yönelik açıklamalarda bulundu.

"AFGANİSTAN'DA BOŞUNA SAVAŞMADIK"

Johnson, öncelikle Afganistan'da öldürülen 457 İngiliz askeri personelinin ailelerinin acılarını paylaştığını belirtirken, savaşın boşuna olmadığını söyledi.

Johnson son 20 yıldır İngiltere'nin Afganistan için yapılanlardan sonra "son derece gurur duyabileceğini" belirtti. Johnson, Afgan savaşı için "doğruydu ve buna değerdi" ifadelerini kullandı.

İNGİLİZLER İÇİN ÇALIŞAN AFGANLAR

Johnson yaptığı açıklamada, Taliban'ın son günlerde elde ettiği kazanımların ardından "askeri bir çözüm olmadığını" söyleyerek, ülkede İngiliz kuvvetleri için çalışan Afganları yeniden yerleştirme çabalarını hızlandırmak için İçişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir ekibin gönderileceğini açıkladı.

Johnson, "Kesinlikle yapabileceğimiz şey, Afganistan'ın bir kez daha terörün yuvası haline gelmesini önleme konusunda bizimle ortak çıkarları olan bölgedeki ve dünyadaki tüm ortaklarımızla birlikte çalışmaktır" dedi.

Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerinin çabaları sayesinde "çok uzun süredir" Batı'ya yönelik hiçbir El Kaide saldırısı olmadığını söyleyen İngiltere Başbakanı Johnson, ayrıca son 20 yılda Afganistan'da 3 milyon kız çocuğu ve kadının eğitim gördüğünü de sözlerine ekledi.

ABD: Taliban 1 hafta içinde Kabil'i kuşatabilir ABD: Taliban 1 hafta içinde Kabil'i kuşatabilir ABD istihbaratının, Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'i 3 gün ile 1 hafta arasında kuşatabileceği yönünde değerlendirme yaptığı bildirildi.

Taliban, Kâbil'in kapısına dayandı Taliban, Kâbil'in kapısına dayandı Afganistan'da hükûmet güçleri ile çatışan Taliban ülke içinde ilerliyor. Son sekiz günde, ülkenin güney ve batısında 18 vilayet merkezini ele geçiren Taliban, başkent Kâbil’i hem kuzeyden hem de güneyden kıskaca aldı.

Taliban durdurulamıyor! Afganistan 18. vilayet merkezini de kaybetti Taliban durdurulamıyor! Afganistan 18. vilayet merkezini de kaybetti Afganistan'ın, son 8 günde Taliban'a karşı kontrolünü kaybettiği vilayet merkezi sayısının, 18'e yükseldiği öğrenildi.