Son dakika haberine göre Pencşir, Taliban güçlerinin kontrolüne geçti. Bilginin, Taliban sözcüsü tarafından El Cezire'yle paylaşıldığı aktarıldı. 

3 GÜN SÜREN SAVAŞIN ARDINDAN DÜŞTÜ

Sovyet Rusya işgalinde Rus güçleri ve daha sonrasında 1996-2001 iktidar döneminde Taliban'ın kontrol sağlayamadığı Pencşir Eyaleti 3 gün süren savaşın ardından düştü.

Taliban Sözcüsü savaşçılarının eyalet başkenti Bazarak'a girdiğini ve başta emniyet ve kamu kurumları şehir genelinde kontrol sağladıklarını duyurdu.

Taliban'ın Pençsir'de görevli Tacik asıllı komutanı tüm sivillerin canları güvende olacak açıklaması yaptı.

Taliban daha önce eyaletin 6 şehrinde kontrolü ele geçirmişti.

Hindikus Dağları ile çevrili Pencşir, Anaba, Bazarak, Peryan, Hınç, Derre, Roha ve Şıtel kentlerinden oluşuyor. Son olaylar nedeniyle göç hareketliliğinin yaşandığı Pencşir eyaletinde 175 bini aşkın sivil yaşıyor.

AB, Taliban'a ilk adımı attı AB, Taliban'a ilk adımı attı Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan’da yeni hükümet kuracak olan Taliban’la iletişim kuracaklarını söyledi.

Beyaz Saray'dan Taliban açıklaması Beyaz Saray'dan Taliban açıklaması Beyaz Saray, Taliban'a yönelik yaptırımların gevşetilmesi ile alakalı iddiaları yalanlayarak böyle bir konunun gündeme gelmediğini açıkladı.

Taliban'dan kaçış sürüyor! Binlerce kişi kendini çöle attı Taliban'dan kaçış sürüyor! Binlerce kişi kendini çöle attı Taliban'ın Afganistan'ı kontrol altına almasından sonra ülkeden kaçışlar başlamıştı. Afganistan'ın Nimruz kentinde ise kadınlı çocuklu binlerce kişi, kaçmak için kendini çöllere vurdu.

ABD Afganistan'dan çekildi! Taliban'dan zafer açıklaması geldi ABD Afganistan'dan çekildi! Taliban'dan zafer açıklaması geldi ABD Savunma Bakanlığı, ABD askerlerinin Afganistan'dan geri çeklime sürecinin tamamlandığını duyurmasının ardından, Taliban havaya ateş ederek zafer açıklaması yaptı.