Galler, İngiltere siyasetine rest çekti. Şehrin bazı kesimlerinde bilboardlara; "Galler'in prese ihtiyacı yok" sloganının bulunduğu mesajlar asıldı. Söz konusu kampanya için 25 bin sterlinden (294 bin TL) fazla para toplandığı öğrenildi.

KAMPANYA İÇİN 294 BİN STRELİNDEN FAZLA PARA TOPLANDI
Kampanyanın arkasındaki Cumhuriyet adlı gruptan yapılan açıklamada, görsellerin "monarşi ve nasıl yönetildikleri hakkında bir kamuoyu tartışmasını tetikleyeceğini" belirtildi. Kampanya için 25 bin sterlinden (294 bin TL) fazla para toplayan grup, "Monarşi prensipte yanlış, uygulamada yanlış ve İngiliz siyaseti için kötü." değerlendirmesinde bulundu.

PRENS CHARLES'LI MESAJ
Görsellerden birinde Galler Prensi unvanına sahip Prens Charles'ın fotoğrafı ile "Galler'in prense ihtiyacı yok." yazısı yer aldı.

Diğerinde de ABD'de hakkında reşit olmayan birine karşı cinsel saldırı suçlamasıyla dava açılan Prens Andrew'in fotoğrafıyla "Kimse yasalardan üstün olmamalı." ifadesine ver verildi.

Ancak İngiltere'ye birlik yanlısı Galler Muhafazakar Parti lideri Andrew Davies ise kampanyanın "Galler kamuoyunun görüşünü yansıtmadığını" öne sürdü.

Monarşinin kaldırılması çağrısı yapan grubun internet sitesinde, "sürekli devam eden bir kamu görevinin her tür demokratik ilkeye aykırı olduğu" savunuluyor.

İngiltere’deki kraliyet ailesine tepki: Monarşi kaldırılsın İngiltere’deki kraliyet ailesine tepki: Monarşi kaldırılsın Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın televizyon sunucusu Oprah Winfrey’e verdikleri röportaj, dünyada İngiltere’deki kraliyet ailesine yönelik olumsuz düşünceleri tetikledi. Çoğu kişi ülkede monarşinin kaldırılması çağrısında bulundu.