Madagaskar Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusundaki Marovitsika komünündeki Ambohitsohy ve Vohitsimbe köylerine 17 Eylül Cuma günü yerel saatle 05.00 sıralarında yaklaşık 120 silahlı saldırganın baskın düzenlediği bildirildi.

ÇATIŞMA 6 SAAT SÜRDÜ

Silahlı grubun sığır çalmak üzere köylere saldırdığı belirtilerek, sığır hırsızları ve bölge sakinleri arasında çatışma çıktığı ifade edildi. Savunma Bakanlığı, çatışmada en az 46 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Yerel medyaya yansıyan haberlerde de çatışmanın yaklaşık 6 saat boyunca devam ettiği ve jandarmanın da köylülere saldırganları geri püskürtmede yardımcı olduğu belirtildi.

ÜLKENİN GÜNEYİNDE DE KÖYLER ATEŞE VERİLDİ

kesiminde yer alan Farafangana’ya da saldırı düzenlediği ifade edildi. Silahlı saldırganların, bölgede birkaç evi ateşe vererek büyük maddi hasara yol açtığı öğrenildi. Savunma Bakanı General Leon Rakotonirina’nın Farafangana’daki saldırıdan 1 gün sonra hasarı yerinde incelemek için bölgeye gittiği ve faillerin aranmasını emrettiği aktarıldı.

Bağımsız Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’ndan (CNIDH) 21 Eylül Salı günü yapılan açıklamada, olaya ilişkin bağımsız bir soruşturma yürütme kararı alındığını kaydedilerek, "Böyle durumlarda insan haklarının daha iyi korunmasına yönelik önerilerde bulunmak amacıyla bu hassas alanda hüküm süren güvenlik ve bilgi unsurlarının bir araya getirilmesi gerekiyor” denildi.
Öte yandan, Madagaskar’ın güneydoğu kırsalında sığır hırsızları ile köylüler arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Madagaskar'da veba salgını: 7 ölü Madagaskar'da veba salgını: 7 ölü Doğu Afrika'da bulunan bir ada ülkesi olan Madagaskar'da 1 haftada 7 kişi akciğer vebası sebebi ile hayatını kaybettiği duyuruldu.

Madagaskar'da stadyumda izdiham: 1 ölü, 40 yaralı Madagaskar'da stadyumda izdiham: 1 ölü, 40 yaralı Madagaskar'da stadyum girişinde çıkan izdihamda, ilk belirlemelere göre bir kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

Madagaskar'da kaplumbağa etinden zehirlenen 8 çocuk öldü Madagaskar'da kaplumbağa etinden zehirlenen 8 çocuk öldü Madagaskar'ın Antsiranana kentinde deniz kaplumbağası etinden zehirlenen ikisi bebek 8 çocuk hayatını kaybetti, 16 kişi tedavi altına alındı.