Avusturya’da halk Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle sokağa indi. Başkent Viyana’da yaklaşık 35 bin kişi, pazartesi günüden itibaren 20 gün süreyle uygulanacak sokağa çıkma yasağının da aralarında bulunduğu Covid-19 kısıtlamalarını protesto etti. Hofburg Sarayı önündeki Heldenplatz Meydanı’nda bir araya gelen göstericiler, ellerinde Avusturya bayrakları ile "Aşı zorunluluğuna hayır", “Özgürlük", “Kısıtlamalar kaldırılsın", “Aşıya hayır”, “Yeter artık” ve "Kahrolsun faşist diktatörlük" yazılı pankartlar taşırken, sık sık hükümet karşıtı sloganlar attı.

GÖSTERİCİLER CEZALARE TEPKİ GÖSTERDİ

Polisin geniş önlemler aldığı protestoda, Covid-19 tedbirlerine uymayan göstericilere polis cezai işlem uygularken, göstericiler cezalara tepki gösterdi. Başkentteki birinci bölgeyi çevreleyen Ring’de devam eden yürüyüş Heldenplatz Meydanı’nda olaysız şekilde son buldu.

Polis, gösteriler sırasında yasaklı semboller taşıyan ve taşkınlık yapan yaklaşık 10 kişinin gözaltına alındığını aktardı.

KIŞ ÖNCESİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİREN İLK ÜLKE

Avusturya'da 15 Kasım’da Covid-19 aşısı olmayanlar veya hastalığı atlatıp iyileştiğini belgelendirmeyen 12 yaşın üzerindeki kişiler için sokağa çıkma kısıtlaması yürürlüğe girmişti. Hükümet bu kararın ardından 19 Kasım’da ise, 22 Kasım’da başlayacak olan ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Bu kararla Avusturya, kış mevsimi öncesi sokağa çıkma yasağı ilan eden ilk Avrupa ülkesi olmuştu.

1 ŞUBAT'TAN İTİBAREN AŞI ZORUNLU HALE GELECEK

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise, uzun süredir aşının zorunlu olmaması yönünde bir fikir birliği olduğunu kaydetmiş, aşı karşıtlığı ve yalan haberler nedeniyle halkın büyük bir kısmının aşı olmayı reddettiğini ifade etmişti. Schallenberg, 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren aşının zorunlu hale getirileceğini duyurmuştu.

AVUSTURYA'DA VAKA DURUMU

Avusturya’da salgının başından bu yana 1 milyon 42 bin 571 vaka tespit edilirken, 11 bin 993 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Avusturya’da nüfusun yaklaşık yüzde 66'sı Covid-19’a karşı tamamen aşılanırken, bu oran Batı Avrupa'daki en düşük aşılama oranlarından biri olarak kayıtlara geçti.

Avusturya’dan sonra Almanya’da da aşısızlara kısıtlama gündemde Avusturya’dan sonra Almanya’da da aşısızlara kısıtlama gündemde Koronavirüs vaka sayısının hızla arttığı Almanya'da insidans değeri ilk kez 300'ün üzerine çıkarken, salgınının 4. dalgası ile karşı karşıya kalan Almanya'da, önlemlerin artması gündeme geldi.

Avusturya’da aşılı olmayanlar yarından itibaren sokağa çıkamayacak Avusturya’da aşılı olmayanlar yarından itibaren sokağa çıkamayacak Avusturya,2nın aşı olmayanlara karşı aldığı sokağa çıkma kısıtlaması kararı, yarından itibaren uygulamaya koyulacak.