İsrail'de 100 bin asker isyan çıkarmaya hazırlanıyor! Netanyahu'nun oğlu da destekçilerin arasında

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
İsrail'de 100 bin asker isyan çıkarmaya hazırlanıyor! Netanyahu'nun oğlu da destekçilerin arasında
Netanyahu, Haber

Dünya Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Gazze'de 8 aydır katliam yapan İsrail'de askerler Netanyahu hükümetini isyan çıkarmakla tehdit etti. 100 bin askerin Gazze'de zafer kazanamazlarsa isyan çıkarma tehdidine Netanyahu'nun oğlu da destek vermesi dikkat çekti.

Gazze'de işledikleri savaş suçları nedeniyle UCM tarafından tutuklama kararı çıkarılan İsrail Başbakanı Netanyahu askeri isyan ile karşı karşıya... İsrailli bir asker, Gazze'de zafer kazanamazlarsa isyan çıkarma tehdidinde bulundu. 100 bin askerle Gazze'nin anahtarlarının Filistin yönetimine teslim etmeyeceklerini açıklayan askere Netanyahu'nun oğlu da destek verdi.

İSRAİL'DE 100 BİN ASKER İSYAN HAZIRLIĞINDA

İbranice yayın yapan Maariv gazetesi, internet sitesinde, Gazze'de yıkılmış bir evin içinde, İsrail tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılan Kach hareketine dair sloganların yazılı olduğu bir duvarın önünde açıklamada bulunan yüzü maskeli bir askerin videosunu yayınladı.

Söz konusu askerin videoda, "Ben ve beraberimdeki 100 bin yedek asker, Gazze'nin anahtarlarını Filistin yönetimine, Fetih'e, Hamas'a ya da herhangi bir Arap oluşumuna teslim etmeyeceğiz." dediği görülüyor.

İsrail'de 100 bin asker isyan çıkarmaya hazırlanıyor! Netanyahu'nun oğlu da destekçilerin arasında - 1. Resim

GALLANT İSTİFA ETMELİ

Savunma Bakanından istifa etmesini isteyen asker, "Senin savaşı kazanman, bizi komuta etmen ya da emir vermen mümkün değil. Sana (Gallant) söylüyorum; zafer kazanamazsak 100 bin yedek asker burada kalacak. Buradan hiçbir yere ayrılmayacağız ve İsraillileri ordumuzun himayesi altında Gazze'ye gelmeye çağıracağız. Tek bir lidere kulak vereceğiz. O da Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı (Herzi Halevi) değil sadece Başbakan Binyamin Netanyahu'dur." diye konuştu.

"TÜM FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARI ÖLDÜRMEK İSTİYORUZ"

İsrail ordusunun "Filistinlilerin tümünü öldürme" meylini gösteren cümleler sarf eden asker, "Bizi öldürmek isteyen herkesi ve Gazze'deki asker kardeşlerimizin başlarını ezen tüm küçük çocukları öldürmek istiyoruz. Bunlardan hiçbiri canlı kalmayacak ve sen Sayın Gallant, bunu yapamazsın. Şimdi sana ne yapman gerektiğini söyleyeyim; ya sicilini değiştirir ve bizim zafer istediğimizin farkına varırsın ya da sadece Başbakanın ve zafer kazanmamız gerektiğini söyleyenin peşinden gideriz." ifadesini kullandı.

NETANYAHU'NUN OĞLU DA DESTEK VERDİ

Gazeteye göre, söz konusu video ordu içinde büyük şoka neden oldu, Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu da Telegram hesabından bu videoyu paylaştı.

İsrail'de 100 bin asker isyan çıkarmaya hazırlanıyor! Netanyahu'nun oğlu da destekçilerin arasında - 2. Resim

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILACAK

Haaretz gazetesinin haberinde ise askerin söz konusu videoda söylediklerinin ve Yair Netanyahu'nun videoyu paylaşmasının fitne çıkarma suçu kapsamında sayılabileceği ve 5 yıl hapis cezası gerektirebileceği belirtildi.

Haberde, İsrail ordu sözcüsünün, "Videodaki davranış, İsrail ordusunun emir ve değerlerinin ciddi şekilde ihlal edilmesidir ve ceza gerektiren suç şüphesi doğurmaktadır. Askeri Başsavcı olayla ilgili soruşturma açılması emri vermiş, olayın ciddiyeti nedeniyle Halevi de asker ve komutanlarla her düzeyde diyalog kurulması talimatı vermiştir." sözleri aktarıldı.

Aylardan bu yana Netanyahu ile Gallant arasında Gazze'de savaş sonrası yönetimle ilgili anlaşmazlık yaşanıyor. Son olarak Gallant, İsrail'in Gazze'de askeri yönetimi kalıcı hale getirmesinin doğuracağı sonuçlara karşı uyarıda bulunmuş ve Araplar tarafından da kabul görecek, Hamas'a alternatif bir yönetim getirilmesi çağrısı yapmıştı. Hükümetteki aşırılık yanlısı bakanlar bu çağrıya şiddetli tepki göstermiş ve Gallant'ı istifaya davet etmişti.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Irfan oto25 Mayıs 2024 21:39

Ey İsrail senin durmayacağını zaten biliyoruz bunu kuran zaten söylüyor ama felaketine koştuğunu sen bilmiyorsun taşlar ağaçlar bile arkamda yahudi var diye dile gelecek

Sonraki Haber Yükleniyor...