Kremlin doğruladı: Rus barış gücü, Dağlık Karabağ'dan çekiliyor

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Kremlin doğruladı: Rus barış gücü, Dağlık Karabağ'dan çekiliyor

Dünya Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde konuşlu Rus barış gücünün çekilme süreci başladı. Kremlin Sözcüsü Peskov da çekilme sürecinin başladığını doğruladı.  

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde 2020 yılından beri bulunan Rus barış gücü birliği çekiliyor. Azerbaycan medyası, Rus barış gücünden ilk personel ve teçhizatın Kelbecer'deki Hudavend manastırını terk ettiğini aktardı.

KREMLİN DOĞRULADI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da çekilme sürecinin başladığını doğruladı. Rus barış gücünün çekilmeye başladığı yönünde çıkan haberlerin sorulması üzerine Peskov, "Evet, bu doğru" ifadesini kullandı.

Şu anda Hudavend manastırı Azerbaycan polisi tarafından korunuyor.

2020'DEN BERİ KARABAĞ'DA

Rus barış güçleri, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü bildiri çerçevesinde Dağlık Karabağ'a konuşlandırılmıştı. Bildiriye göre barış güçleri, 2025 yılına kadar bölgede kalabilecek. Birlik, hafif silahlarla donatılan bin 960 askeri personel, 90 zırhlı araç, 380 araç ve özel teçhizattan oluşuyor.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...