Bakan Tekin yeni müfredat için tarih verdi! İlk uygulanacağı sınıfları açıkladı

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Eğitim Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, müfredat çalışmalarının yüzde 80'inin bittiğini, önümüzdeki hafta tamamlanmış olacağını ve kademeli olarak uygulamaya geçileceğini açıkladı.

EMRAH ÖZCAN'IN HABERİ / ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulacak yeni müfredatın detaylarına ilişkin konuştu. Tekin, kabine toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada yeni müfredat çalışmalarının yüzde 80’ninin bittiğini belirterek, “Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının çalışması sürüyor. Müfredat dediğiniz şey bir günde incelenecek bir şey değil. Bir dersin kitabı 800 sayfa. Bu yıl 1, 5 ve 9’uncu sınıfla başlayacağız. Kademeli olarak uygulamaya geçireceğiz” dedi.

ALANINDA UZMAN 2 BİN KİŞİ MÜFREDAT ÇALIŞIYOR

Matematik dersinden bazı konuların çıkarıldığına yönelik iddialara ilişkin ise Bakan Tekin, “Bunların hepsini alanında uzman yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor. Yaklaşık yüzde 40’ı akademisyen, gerisi öğretmen. Hem işin bilimsel boyutuyla ilgili akademisyenler var, hem de uygulamada öğretmenler var. Bunlar buna göre değerlendiriliyor. Ortaöğretim müfredatında olmayacaklarla ilgili herkes bir şey söyleyebilir. Bizim muhatap olduğumuz öğrencilerin düzeyleri. Lisans düzeyinde okutulması gereken herhangi bir bilginin zorunlu eğitim çağında verilmesi gerekli midir? Seyreltmeler olacak ama ben spesifik olarak nelerin seyreltildiğini bilmiyorum. Bunun için komisyonlar kuruldu. Aylardır çalışıyorlar” diye konuştu.

Bakan Tekin yeni müfredat için tarih verdi! İlk uygulanacağı sınıfları açıkladı - 1. Resim

HER KADEMEYE YENİ BAŞLAYAN ÖĞRENCİYLE BAŞLANACAK

Bakan Tekin, müfredatın 1,5 ve 9’uncu sınıflarda başlamasının spesifik bir amacı var mı? sorusuna ise “Evet, var. Kapsamlı bir değişiklik olduğu için 12’nci sınıflar bu yıl aldığı bir şeyi önümüzdeki yıl 11’e almış olsak, önümüzdeki yıl 12’de okuyan bir çocuk o konuyu almamış olacak. Teknik olarak konuların birbirini izleme konusunda yer değişikliği dolayısıyla öğrenci mağdur olmasın. Her kademeye yeni başlayan öğrenciyle başlayacağız” cevabını verdi.

Düzenleyen:  - Eğitim
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...