Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile KKTC arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi ve TC-KKTC İşbirliği Protokolü’nü imzalamak amacıyla geldiği Lefkoşa'da temaslarını sürdürüyor.

Bakan Muş, KKTC Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile bir araya geldi. KKTC Ekonomi ve Enerji Arıklı görüşmede, bir süredir Türkiye ile KKTC arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla heyetlerin üzerinde çalıştığı iş birliği protokolünün bugün imzalanacağını hatırlatarak bu adımın KKTC için önemine değindi.

"TÜRKİYE'NİN KATKILARINA MUHTACIZ"
Arıklı, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak önümüzdeki süreçte iki devletli bir çözümü hayata geçireceksek üreten bir toplum olmak, ürettiğimizi satmak, kendi ayaklarımızın üzerinde durmak zorundayız. Bunları yaparken de anavatan Türkiye’nin ve siz değerli Bakanımızın katkılarına, yardımlarına ihtiyaç duyacağız” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un göreve geldiği andan itibaren kendilerine her türlü desteği verdiğini kaydeden Arıklı, bu desteğin devam edeceğine inandığını dile getirdi.

KKTC İÇİN İHRACAT EYLEM PLANI DESTEĞİ
Bakan Muş ise KKTC’nin gönlündeki yerinin ayrı olduğunu ifade ederek burada 5 yıl yaşadığını ve Kıbrıs’ı yakından tanıdığını vurguladı.

Türkiye ve KKTC heyetleri arasında yapılan çalışmaların bir noktaya geldiğini anlatan Muş, bu çerçevede ticari ilişkilerin düzenlenmesine dair uygulama anlaşmasının KKTC’nin talepleri doğrultusunda güncelleneceğini kaydetti.

KKTC ürünlerinin üçüncü ülkelere taşınmasında Mersin’in yanı sıra İstanbul Ticaret Odası’nın da menşei konusunda yetkilendirileceğini belirten Muş, “Türkiye’deki uluslararası fuarlara katılacak firmaların fuarlara katılım masraflarını da destekleyeceğiz. KKTC’de üretilen ürünlerin pazarlanması için Türkiye’deki ticaret platformlarından yararlanmalarını sağlayacak, KKTC için ihracat eylem planı hazırlanmasına destek olacağız" dedi.

Muş, "Ülkemizin tüm yurt dışı ticaret müşavirlikleri KKTC’deki iş adamlarına da hizmet verecek. Ürün güvenliği, gümrüklerde otomasyon, risk analizi ve akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele alanlarında da KKTC’ye ihtiyaç duyduğu desteği de vereceğiz" şeklinde konuştu.

BAKAN MUŞ, KKTC MALİYE BAKANI DURSUN OĞUZ İLE GÖRÜŞTÜ
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi ve TC-KKTC İşbirliği Protokolü’nü imzalamak amacıyla geldiği Lefkoşa'da temaslarını sürdürüyor. Bakan Muş, KKTC Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasında gümrükler alanında iş birliğinin geliştirilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

KKTC Maliye Bakanı Oğuz, göreve yeni gelen Mehmet Muş’u tebrik ederek başarılar diledi. Oğuz, bürokrasinin içinden gelen Bakan Muş’un Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) de yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi. Bakan Muş’un KKTC’de lisans eğitimi aldığını hatırlatan KKTC Maliye Bakanı Oğuz, “Bu da bizim için bir gurur kaynağıdır” diye konuştu.

OĞUZ: AMACIMIZ GÜMRÜK BİRLİĞİ SİSTEMİNİ HAYATA GEÇİRMEK
Bakan Oğuz, KKTC ve TC gümrükleri arasında olan ve oluşabilecek sorunlar konusunu masaya yatıracaklarını kaydetti.

Haziran ayının 14’ünden itibaren Ercan Havalimanı’nda pilot bölge olarak uygulamaya başlayacakları, Gümrük Bilgi Sistemi konusunu da gündeme taşıyan Oğuz, "Amacımız 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla Gümrük Bilgi Sistemini tamamen hayata geçirmek. Bu süreç zarfında TC ile KKTC arasında bu sistemden kaynaklanabilecek eksiklik veya herhangi bir problem varsa bunlarla ilgili istişare yaparak oluşabilecek sorunları ortadan kaldırmak” ifadelerini kullandı. Yine bu çerçevede iki yasanın Meclise sevk edildiğine dikkat çeken KKTC Maliye Bakanı Oğuz, hükümet olarak görevleri arasında bu iki yasayı da ivedi olarak hayata geçirmek gerektiğini kaydetti.

BAKAN MUŞ'TAN İLK RESMİ ZİYARET
Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise göreve atandıktan sonra ilk resmi ziyaretini KKTC’ne gerçekleştirdiğini, KKTC’nin gönlündeki yerinin ayrı olduğunu belirterek 5 yıl yaşadığı adada aldığı eğitimden bahsetti. Bakan Muş temasları hakkında bilgi verirken, “Bakanlığımızın sorumluluk alanında, İç-Dış Ticaret ve Gümrükler var. Dolayısıyla burada hem KKTC, hem Türkiye Cumhuriyeti tarafında gümrükle alakalı atılacak adımlarda gereken desteği vermeye hazırız” dedi.

Muş, KKTC'li Bakan Oğuz’un da dile getirdiği yasa değişiklinin hayata geçmesi durumunda gümrük alanında iyi bir noktaya gelineceğini anlattı. Türkiye Cumhuriyeti gümrüklerinin dünyada örnek gösterilebilecek seviyede olduğuna vurgu yapan Bakan Muş, gerek elektronik sistemler noktasında, gerek bilgi sistemleri alt yapısı, yazılımlar, gerekse de dijital konusunda çok ileri bir seviyede olduklarını, bu bilgi birikimini buraya da aktarmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Bakan Mehmet Muş konuşmasının sonunda, her alanda KKTC’ye gereken desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Konuşmalar sonrasında karşılıklı hediyeler takdim edildi.

Bakan Muş'tan KKTC'ye ziyaret Bakan Muş'tan KKTC'ye ziyaret Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek

Bakan Muş: 2020'de Venezuela'dan Türkiye'ye 1 gram peynir ithal edilmemiştir Bakan Muş: 2020'de Venezuela'dan Türkiye'ye 1 gram peynir ithal edilmemiştir Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kamuoyunda yer alan Venezuela'dan peynir ithalatı yapıldığına dair iddialarla ilgili bir açıklama yaptı. Bakan Muş açıklamasında hem geçen yıl hem de bu yıl bugüne kadar Venezuela'dan Türkiye'ye 1 gram dahi peynir ithal edilmediğini bildirdi.