Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 40,7 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 42,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 20,9 arttı.

AYLIK YÜZDE 1,3 ARTIŞ
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 8,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,1 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,7 azaldı.

Sanayici 'kara liste' için tedbir istiyor Sanayici 'kara liste' için tedbir istiyor Sanayiciler başta olmak üzere, iş dünyasının pandemi sebebiyle yaşadıkları sıkıntılar, sahadan da alınan verilerle hükûmetin gündemine taşındı. Taleplerin başında, bankaların kredi verme konusunda çekingen davranmaları geliyor. Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması, yerli üretimin desteklenmesi, Eximbank kredi şartlarının iyileştirilmesi, maske kumaşı gibi bazı ürünlerin ihracatındaki sıkıntıların giderilmesi gibi talepler bakanlara iletildi.

Savunma sanayiinde gurur tablosu Savunma sanayiinde gurur tablosu Suriye, Libya, Karabağ ve terörle mücadelede gösterdiği başarılarla adından söz ettiren savunma sanayii yüzde 80 yerlilik oranı, 750 proje ve 3 milyar dolarlık ihracat başarısıyla tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekiyor