Gıdada fahiş fiyat tartışmaları sürerken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ürünlerde gramajı düşürüp fiyatı aynı tutanlara karşı vatandaşları uyardı. Palandöken, yasal bir düzenleme ile gıda ürünlerinin gramajlarının tüketicinin göreceği şekilde yazılma zorunluluğu getirilmesi gerektğini ifade etti.

Fahiş fiyat artırımı ve gizli zamlara değinen Palandöken, tüketicinin cebinden çıkan para aynıyken dolaba giren ürünün eksik olduğunu belirterek, "Sosyal medyada sık sık vatandaşlar tarafından paylaşılan ve bizlere de iletilen gıda ürünlerinde gramajın düşürülerek aynı fiyattan satışa devam edildiği görüntüler var. Daha önce de bu konu ile ilgili uyarılarımızı yapmış, esnafın hiçbir suçu ve bilgisi olmadığını belirtmiş ve vatandaşlara dikkatli alışveriş yapmaları konusunda gerekli uyarılarda bulunmuştuk. Konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı ve denetim ekipleri de çalışmaları hızlandırmış, cezaları artırmıştı. Fakat halen enflasyonu da olumsuz yönde etkileyen bu gramaj oyunları devam ediyor" dedi.

"Zeytin, peynir, yağ, kuruyemiş, çay ve benzeri onlarca farklı üründe bu durum yaşanıyor" diyen Palandöken, "Örneğin 250 gram tereyağının gramajı 225’e düşüyor, 180 gram paketli fındık aynı fiyatta kalırken 160 gram olarak satılıyor. Bunun gibi birçok kalemde vatandaşa gizli zam yansıtılıyor. Bunun için yapılması gereken ambalajlı ürünlerde gramajlara standart getirilmeli ve herkes istediği gibi gramajlarda oynamamalı” diye konuştu.

"ETİK DIŞI DURUMLARA KARŞI UYANIK OLUNMALI"

Alışverişlerde bu tarz gizli zam oyunlarına karşı vatandaşın önce kendisinin kontrol etmesi gerektiğine değinen Palandöken, "Zabıta ekipleri denetimleri yapıyor fakat vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı. Piyasaları ve ceplerimizi doğrudan etkileyen bu etik dışı durumlara karşı uyanık olunmalı. Esnafımız ürünleri alıp satmak dışında hiçbir müdahalede bulunamıyor. Buna rağmen sanki esnafın dükkanında satılan ürünlerde bu şekilde hile yapılıyormuş gibi bir algı söz konusu. Zincir marketlerden alışverişlerde bu konuda dikkatli olunmalı. Bununla birlikte yasal bir düzenleme ile gıda ürünlerinin gramajlarının tüketicinin göreceği şekilde yazılma zorunluluğu getirilmeli. Gramaj standardı getirilmeli. Üretici değişiklik yaptıysa da bunu tüketiciye ve fiyatlara yansıtmak zorunda olmalı" ifadelerini kullandı.

Ucuz gıda için yeni teşvikler Ucuz gıda için yeni teşvikler Türkiye'de geçen yıl üreticiye 24 milyar liralık destek sunuldu. Ekim ayında yeni destek paketi açıklanacak. Rakamın daha yüksek olması ve yeni teşvik türlerinin yer alması bekleniyor.

Dünyada da gıda yüzde 33 yükseldi Dünyada da gıda yüzde 33 yükseldi Birleşmiş Milletlere bağlı İklim Değişikliği Panelinin son raporuna göre, küresel ısınma 2030 yılına kadar 1,5 derece artacak. Nadir görülen sel, yangın, kuraklık, dolu gibi aşırı hava olayları da sıklaşacak. Bu durum özellikle tarımsal üretimi tehdit edecek. Tonlarca mahsul, aşırı hava olayları sebebiyle zarar görecek.

Ticaret Bakanlığı'ndan 5 zincir markete fahiş fiyat denetimi! Ticaret Bakanlığı'ndan 5 zincir markete fahiş fiyat denetimi! Ticaret Bakanlığı, 5 büyük zincir markette fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirdiğini açıkladı.

İstanbul'da eş zamanlı fahiş fiyat denetimi İstanbul'da eş zamanlı fahiş fiyat denetimi Fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçilmesi üzerine, İstanbul'da eş zamanlı olarak marketlerde "fiyat ve etiket" denetimi gerçekleştirildi.