investing.com sitesinden elde edilen verilere göre, dünyada şu anda 10 bin 272 adet aktif olarak kullanılan kripto para bulunuyor. Ölü altcoin analizleri yayımlayan 99Bitcoins verilerine göre ise nisan itibarıyla ölü coinlerin sayısı 1700'ü geçmiş durumda. Bu da kripto para piyasasında tehlike arz eden bir durum haline geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan Doç. Dr. Serhat Yüksel, ölü coinlerin kripto piyasasının kontrolsüz büyümesinden kaynaklandığını belirterek, "Ölü coinlerin miktarının azaltılabilmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınması hayati önem arz etmektedir." dedi.

 ÖLÜ COIN NEDİR?

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Yüksel, yaptığı açıklamada, ölü coinlerin artık var olmayan kripto paraları ifade ettiğin söyledi.

Kripto paraların ölü coin haline gelmesinin birçok nedeni olduğunun altını çizen Yüksel, "Öncelikle, kripto paraları geliştiren kurumlar finansal veya teknik açıdan başarısız olabilirler. Bu durum da kripto paraların zarar etmesine sebebiyet verecektir. Bunların yanı sıra, bu kripto ürünlerini geliştiren kişiler projeyi bırakmış olabilirler.

Bu hususlara ek olarak, kripto paralar dolandırıcılık nedeniyle de ölü coin haline gelebilir. Başka bir ifadeyle, kripto paralar insanları dolandırmak amacıyla kötü niyetle oluşturulmuş olabilirler. Belirtilen bu nedenler kripto paraların ölü coin haline gelmesine sebebiyet vermektedir.

Ölü coinler faaliyetlerine devam etmediklerinden ötürü bu coinlere sahip olanlar zarar etmiş olmaktadırlar. Dolayısıyla, ölü coinlerin miktarının azaltılabilmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınması hayati önem arz etmektedir." şeklinde konuştu.

KONTROLSÜZ BÜYÜME ÖLÜ COINLERİ ARTIRIYOR

Yüksel, özellikle son yıllarda kripto piyasasının inanılmaz şekilde büyüdüğüne dikkati çekerek, birçok bilim insanının bu hususun problem oluşturacağını daha önceden ifade ettiğini ve politika yapıcıları gerekli tedbirleri almaları konularında uyardıklarının altını çizdi.

Uyarılara rağmen şu ana kadar herhangi bir tedbirin alınmadığını belirten Yüksel, bu durumun da ölü coinlerin sayılarının trajik bir şekilde artmasına yol açtığını belirtti.

Yüksel, "Özetle, kripto piyasasının kontrolsüzce büyümesi bu problemin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Burada en fazla eleştirdiğim konu ise insanların kısa sürede emek vermeden para kazanma isteğidir. Bu durum kripto paraların da bu amaçla kullanılmasına yol açmıştır.

Netice itibarıyla, kripto paraların sayıları özellikle son yıllarda radikal bir şekilde artmıştır. Buna karşın, ölçüsüzce artan kripto paraların içerisinde finansal açıdan karlı olmayanların da sayısı artmıştır. Bunun sonucunda insanlar çok daha fazla kaybetmeye başlamışlardır." diye konuştu.

Yüksel, kripto paraların finans sektörü için devrim niteliğinde bir gelişme olduğunun altını çizerek, kripto ürünlerin gelecekte de finans sektöründe çok önemli role sahip olacağını belirtti.

Önemli olanın kripto paraların finans sektörüne getirdiği faydalara odaklanmak olduğunu anlatan Yüksel, "Bu durum finans sektörünün daha etkin bir şekilde faaliyet göstermesine katkı sağlayacaktır. Bu sayede ülke ekonomileri de daha sağlam bir şekilde gelişebilecektir." dedi.

"KRİPTO PARALAR SPEKÜLATİF PARA KAYNAĞI OLARAK GÖRÜLMEMELİ"

Yüksel, kripto paraların spekülatif gelir kaynağı olarak görülmemesi gerektiğine vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diğer bir deyişle, kripto paralar düşük fiyattan alınıp yüksek fiyata satılarak kısa yoldan yüksek kar elde edilen araçlar olarak anlaşılmamalıdır. Bu durum insanların çok yüksek miktarlarda zarar etmelerine sebebiyet verebilir. Öte yandan, ölü coinlerin de artması bu ürünlerin imajını olumsuz yönde etkilemektedir. Kripto paraların insanların gözünde zarar edilen ürünler olarak görülmesi bu ürünlerin faydalarına da gölge düşürecektir.

Bu çerçevede, kripto paraların kontrolsüzce büyümesinin önüne geçilmelidir. Bu bağlamda, ülkelerin bu problemin çözümüne yönelik acilen önlemler almaları gerekmektedir.

Etkin bir denetim mekanizmasının oluşması bu sürecin daha başarılı bir şekilde yönetilebilmesine yardımcı olacaktır. Bu mekanizma ile her isteyen kripto para üretemeyecektir. Böylece, kalitesi düşük kripto ürünlerin ortaya çıkması engellenecektir. Bu durum da ileride ölü coinlerin meydana gelme ihtimalini azaltacaktır."

Fed verileri açıkladı: ABD’nin yüzde 12’si kripto para kullanıyor! Peki Türkiye’de durum ne? Fed verileri açıkladı: ABD’nin yüzde 12’si kripto para kullanıyor! Peki Türkiye’de durum ne? Kripto paralarda yaşanan deprem bir türlü geçmek bilmiyor. Lider kripto para birimi Bitcoin bir türlü 30 bin dolar bandını aşamıyor. Hal böyleyken ABD’de düzenlenen bir ankette ortaya çıkan sonuçlar herkesi şaşırttı. Federal Rezerv tarafından düzenlenen ankette ABD'li yetişkinlerin %12'sinin kriptoya sahip olduğu ortaya çıktı. Ülkemizde ise kripto paralar sadece yatırım amaçlı kullanılıyor.

Kripto para dolandırıcılarından Elon Musk tuzağı: Milyarderin ağzından çıkıyor gibi ama değil! Kripto para dolandırıcılarından Elon Musk tuzağı: Milyarderin ağzından çıkıyor gibi ama değil! Milyarder girişimci Elon Musk, kripto paralara ilişkin yaptığı açıklamalar ile kripto borsasına zaman zaman yön veriyor. Ancak Musk bir para birimi hakkında konuşmasa da artık kripto dünyasında gündem haline gelebiliyor.

Avrupa ‘Acil bir konu’ diyerek açıkladı: Kripto paralara yeni düzenleme geliyor Avrupa ‘Acil bir konu’ diyerek açıkladı: Kripto paralara yeni düzenleme geliyor Dünya genelinde artan yüksek enflasyon oranları ve Fed’in faiz artırım hamleleri kripto paralarda istikrarsızlığa neden oldu. Piyasalardaki istikrarsızlıktan dolayı düşüşe geçen kripto paralar adeta eriyor. Avrupa’dan ise şok bir çıkış geldi. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa MB Başkanı Francois Villeroy de Galhau, kripto varlıkların gözetim, denetiminin acil bir konu olduğunu ve Avrupa'nın kripto varlıklara ilişkin yeni kuralları bu yıl ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Kripto paralar çöktü! Bitcoin sert düşüşünü sürdürüyor: İşte düşteki 2 kritik etken Kripto paralar çöktü! Bitcoin sert düşüşünü sürdürüyor: İşte düşteki 2 kritik etken Kripto para piyasası adeta çöküşün eşiğinde. Analistlerden peş peşe açıklamalar gelirken LUNA’da yaşanan son kriz kafalarda soru işareti oluşturdu. Yüzde 98 değer kaybeden LUNA 1 doların altına kadar düştü. Peki LUNA 1 dolar olacak mı? Lider kripto para birimi Bitcoin ise değer kaybına devam ediyor. Uzmanlar ise Bitcoin’deki düşüşü iki nedene bağladı. Bitcoin’deki düşüşün nedeni ne? Bitcoin neden düşüyor? LUNA’nın perde arkasında neler oldu? İşte kripto para piyasasıyla ilgili sıcak gelişmeler…