YÜCEL KAYAOĞLU | ANKARA

Edinilen bilgilere göre Tarım Bakanı Vahit Kirişci, yurtdışında arazi kiralama projesi hakkında AK Parti milletvekillerine bir sunum yaptı. Önceki dönemlerde, Sudan’da 850 bin hektar civarında bir arazinin tarım amaçlı kiralandığını ancak bu projede ilerleme sağlanamadığını anlatan Kirişci, bu projenin yeniden hayata geçirilmesi ve başka yeni kiralamalar yapmak için görüşmeler yapıldığını kaydetti.

Ukrayna’nın yanı sıra Latin Amerika ve Afrika’daki bazı ülkeler başta olmak üzere toplam 10 ülke ile yürütülen görüşmelerin bazılarının anlaşma ile sonuçlandığını, bazıları ile de temasların sürdüğü belirtildi. Kiralanacak tarım arazilerinde, iklimsel nedenlerle Türkiye’de üretilemeyen veya üretimi yetersiz kalan tarımsal ürünler yetiştirilecek.

TİGEM’in öncülüğünde yürütülecek projelerde kiralanan araziler için özel sektör de devreye sokulacak. Örneğin Sudan’da ananas, mango, avokado ve kanola gibi tropikal meyve sebzelerin yanı sıra Türkiye'de üretim açığı olan ayçiçeği, mısır, pamuk, susam, şeker kamışı ve yonca ekilecek. Son dönemde yem fiyatlarının artması nedeniyle, kiralanacak arazilerinde özellikle yem bitkisinin üretilmesine ağırlık verileceği belirtiliyor. Türkiye’de işlenip yurtdışında bisküvi, makarna ve bulgur olarak ihraç edilecek buğdayın üretiminin de yine yurtdışında kiralanacak arazilerde yapılacağı kaydedildi. Kirişci, Türkiye’deki iç üretimin Türk halkına yeter düzeyde olduğunu hatırlatırken, "Ama ihracatı seçiyorsan, yurtdışında da kiralama yapmak gerekiyor. Oralara modern tarımı götürmek istiyoruz. Bakir tarım alanlarında üretim yapmak istiyoruz. Afrika’nın özellikle güneyinde çok ciddi alanda bakir alanlar var. Bu alanlarda üretim yapabilecek durumdayız" dedi. 

İLK TEKLİF VENEZUELA’DAN 

Geçtiğimiz günlerde Venezuela heyetinin Türkiye’yi ziyareti sırasında da 400 bin hektarlık tarım alanının Türkiye’ye kiralanması gündeme gelmişti. Bakan Kirişci, Venezuela'dan gelen arazi kiralama teklifini, "400 bin hektar; bizim tüm tarımsal arazi varlığımızın yüzde 20’sine tekabül ediyor. Türkiye’de art niyetli olan birileri şimdi ‘Her yer bitti oralar mı kaldı?’ diyebilir. O zaman bizim müteahhitlerimiz yurt dışına hiç gitmesinler, burada hizmet yapsınlar. Ama buradaki üretimleri dışarıya ihraç etme mecburiyetiniz var. Venezuela heyeti,  ‘100 kilo buğday üretin 70’ini alın kendiniz dışarıda değerlendirin, 30'unu bize bırakın yeter’ teklifinde bulundu"  şeklinde anlatmıştı.

Buğday ve arpa depoları dolu, sıkıntı yaşamayız Buğday ve arpa depoları dolu, sıkıntı yaşamayız Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, bu yıl buğday ve arpa rekoltesinde geçen yıla göre önemli artış beklediklerini belirterek “2021’e göre önemli artış görüyoruz. 19,5 milyon ton buğday, 8,5 milyon ton arpa rekoltesi bekleniyor; bu noktada iyi bir sezon. Sıkıntı yaşamayız” dedi
Gıda krizi derinleşiyor: Sıradaki pirinç olabilir Gıda krizi derinleşiyor: Sıradaki pirinç olabilir Rusya-Ukrayna savaşı krizleri beraberinde getirdi. Petrol krizi nedeniyle enerji maliyetleri yükselirken ihracat yasakları ve ülkelerin korumacı politikaları ile ülkeler olası bir gıda krizinin eşiğinde. Artan gübre maliyetlerinin fiyatlara da yansıması ile uzmanlar gözlerine pirince çevirdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyat Endeksi tarafından yayımlanan raporda pirinç fiyatlarının 5 ay üst üste artarak 12 ayın zirvesini gördüğü kaydedildi. Uzman isim pirince ihracat yasağı getirilmesi endişesini taşıdıklarını dile getirdi.
Ukrayna’dan gıda krizine karşı 2 ülkeye tahıl koridoru Ukrayna’dan gıda krizine karşı 2 ülkeye tahıl koridoru Ukrayna savaş nedeniyle tahıl ihraç edemiyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Yardımcısı Dmitro Senik, gıda krizine engel olmak için, Polonya ve Romanya’ya doğru 2 tahıl koridoru açıldığını söyledi. Ukrayna savaş nedeniyle tahıl ihraç edemiyor.