Dış ticaret yıla açıkla başlamıştı, düşüş hızlandı! 6 ay üst üste...

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Dış ticaret yıla açıkla başlamıştı, düşüş hızlandı! 6 ay üst üste...

Ekonomi Haberleri  / Anadolu Ajansı

Yıla açıkla başlayan dış ticaretteki düşüş eğilimi geçen yılın ikinci yarısından bu yana hız kesmedi. Açık Ocak ayında 98,2 milyar dolara gerileyerek Eylül 2022'den sonraki en düşük seviyeyi gördü.

Dış ticaret açığındaki düşüş geçen yılın ikinci yarısından itibaren hız kesmedi. Açık ocakta 98,2 milyar dolara gerileyerek Eylül 2022'den sonraki en düşük seviyeyi gördü.

Türkiye’de ihracat ocakta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,5 artarak 19 milyar 991 milyon dolara yükseldi. Aynı dönem ithalat ise yüzde 22 azalarak 26 milyar 218 milyon dolara geriledi.

SEÇİM SONRASI HIZ KAZANDI

Genel seçimler sonrası devreye alınan para politikalarının etkisiyle Temmuz 2023'ten sonra ithalatta belirgin bir düşüş ihracatta ise artış olduğu ifade ediliyor. Bu durumun da dış ticaret açığında gerilemeyi beraberinde getirdiği kaydediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı verilerinden derlenen bilgiye göre, yıllıklandırılmış dış ticaret açığı geçen yılın ilk ayında 113,5 milyar dolar olarak gerçekleşti, mayısta 2023'ün en yüksek seviyesi olan 122,2 milyar dolara çıktı. Haziran ayından sonra sıkı para politikasına geçilmesinin ardından yaz aylarından itibaren dış ticaret açığındaki gerileme hızlandı. Temmuz ayından sonra düzenli düşüş gösteren yıllıklandırılmış dış ticaret açığı, yılı 106,2 milyar dolar seviyesinde tamamladı. Yeni yılda da düşüş eğilimini sürdüren ve 6. aya taşıyan açık, ocakta Eylül 2022'den bu yana ilk kez 100 milyar doların altına inerek 98,2 milyar dolara geriledi. 

DÖVİZ KURLARI ÜZERİNDE ETKİLİ OLUR MU?

Pariterium Danışmanlık Kurucusu Dr. İsmet Demirkol, yıllıklandırılmış dış ticaret açığındaki daralmanın devam etmesinin önemli olduğunu söyleyerek, bu gerilemede, dünya ticaretindeki yavaşlama, Avrupa ülkelerinin ekonomilerindeki durgunluk ve Türkiye'nin turizm gelirlerindeki artışın etkili olduğunu söyledi.

Türkiye'nin katma değerli ihracatındaki artışın da dış ticaret açığının gerilemesine neden olduğunu vurgulayan Demirkol, şunları kaydetti: "Dış ticaret açığındaki gerileme, cari açığın da iyileşmesine katkı sağlıyor. Cari açık, döviz kurları üzerinde belirleyici bir gösterge. Bu kalemdeki düşüş kısmi de olsa döviz kurları üzerindeki negatif baskının azalmasına neden olabilir."

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...