Emekliler için kritik gün yarın! Hem seyyanen zam hem ikramiye... Ankara kulislerinde bunlar konuşuluyor, uzmanlar tarih verdi

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Emekliler için kritik gün yarın! Hem seyyanen zam hem ikramiye... Ankara kulislerinde bunlar konuşuluyor, uzmanlar tarih verdi

Ekonomi Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Emekliye seyyanen zam, gündemdeki yerini koruyor. SGK Uzmanı Özgür Erdursun emekliye ek zam için mart ayına dikkat çekerken seyyanen zam için 2 ila 4 bin TL arasını işaret etti. Ankara'daki kulisler sonrası emeklilerin gözü yarın gerçekleşecek Meclis Genel Kurulu'na çevrildi.

Emekli maaşı 10 bin liraya; emekli bayram ikramiyesi ise 3 bin TL'ye yükseltildi. Fakat yine de yerel seçim öncesi kulislere emekliye ek zam iddiaları yansıdı.

Mynet'in aktardığına göre, SGK Uzmanı Özgür Erdursun, seçim öncesi emekli maaşlarında seyyanen artış olabileceğini iddia etti. Erdursun, ekonomi yönetiminin derinlemesine çalışmalar yaptığını belirterek, aldığı bir duyumu paylaştı.

Özgür Erdursun, "Emekli aylıklarına 2 bin, 3 bin, 4 bin lira seyyanen artış gelebilir. Net bir bilgim yok ama bu konuyla ilgili aldığımız duyumlar yeni bir çalışmanın olduğu yönünde” dedi.

TARİH VERDİ

"Seçimlere kadar tekrar yine cumhurbaşkanı bir açıklama yapabilir. 'Bir miktar daha artış yaptık' diye. Emeklilere zam yapmazsa hükümet beklemediği bir sonuçla karşı karşıya kalabilir. Bunun için de muhalefet konuyu dile getirmeli. İktidar hiçbir şey yapmazsa, muhalefet de konuyu çok fazla tartışmazsa, gündeme getirmezse seçmenin karar sonrasında nereye gideceği bu sefer belirsiz olur” diyen Erdursun emekli maaşlarına mart ayında bir düzenleme yapılabileceğini iddia ederek şunları kaydetti:

“Hükümet derinlemesine çalışma yapıyor. Oy oranları, emekliler üzerinde sıkı analizler yapılıyor. Bu analizler sonucunda herhangi bir kayıp yoksa artış yapmazlar, bu konu kapanır. Kayıp varsa Mart ayına kadar düzenleme yapılır. Mart ayının ilk haftası Meclis de kapanacak. Meclis kapandıktan sonra nasıl bir karar alınacak bu da önemli.

Seyyanen artış beklentisi çok daha sıcak. Emekli aylıkları konusu kapanmadı. Hükümet de ayrıca bir seyyanen artış yapabilir. Bayram ikramiyeleri de 5 bin TL'ye çıkarabilirler, çıkarırlarsa. Kesin bir durum yok ama beklenti çok fazla."

 

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...