Mahkemeden engellileri ilgilendiren 'ÖTV indirimi' kararı

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Ekonomi Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Engel raporu yüzde 90 oranının altında olan vatandaşların, araç alırken ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için mahkemeden emsal nitelikte bir karar çıktı.

Yüzde 81 engelli avukat İsmail Arslan, 'yüzde 90 oranının altında engel raporu olan vatandaşlar ÖTV indiriminden yaralanamaz' düzenlemesine itiraz etti, çıkan karar araç kullanmak isteyen on binlerce engelli birey için emsal niteliğinde oldu.

"ARAÇ KULLANMADA YÜZDE 100 ENGELLİYİM"

Önemli olanın oran değil engelli bireyin araç kullanıp kullanamaması olduğunu belirten Arslan, "Ben araç kullanma durumu olmayan bir engelliyim. Yani engelim yüzünden araç kullanamam ama mevcut yasal düzenleme diyor ki 'engel oranı yüzde 90'ın altındaysa engellinin aracı bizzat kendisi kullanmak kaydıyla ÖTV istisnasından yararlanır. Yüzde 90'ın üzerindeyse problem yaşatmam'. Ben yüzde 90 altında yüzde 81 engelliyim ama araç kullanmada yüzde 100 engelliyim. Yani araç kullanamam" dedi.

ON BİNLERCE ENGELLİYE EMSAL KARAR

Vergi dairesine talepte bulunarak özel tüketim istisnasından yararlanmak istediğini belirten Arslan, "Vergi dairesi de yasal düzenlemeyi gerekçe göstererek reddetti başvurumu ama olayı hukuk önüne taşıdık. Hukuk da 'Evet bu birey engelli ve araç kullanabilir durumda değil' dedi. Dolayısıyla 'Bu bireyden ÖTV alınmaması gerekir' dedi. Bu durum, benim durumumda olan on binlerce engelliye emsal bir karardır. Mevzuat ne diyor önemli değil, önemli olan sizin kişisel durumunuz. Siz araç kullanamıyor iseniz, engelliyseniz ve heyet raporu ile bunu ispatlayabiliyorsanız bunun prosedürünü yerine getirip mahkeme yoluyla bu hakkınızı elde edebilirsiniz” dedi.

Mahkemeden engellilere yönelik emsal karar! ÖTV indirimi kararı alındı - 1. Resim

"NASIL BİR YOL İZLEMELİLER?

Arslan, Türkiye'de ilk olan kararın diğer engelli vatandaşlar için de çıkmasını umduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Engelli vatandaşlar öncelikle 'ÖTV ve MTV istisnasından yararlanmak istiyorum' diye vergi dairesine talepte bulunacaklar. Vergi dairesi de mevzuatı göstererek reddedecek. Bu ret işlemini de mahkemeye taşıyacaklar ve umarım benim kararım emsal nitelikte olduğu için benzer kararlar onlara da çıkacak.

Bu kararın bir özelliği de şu; yasa ile çakışmıyor ama yasal alt düzenleme ile çakışıyor. Yasal alt düzenleme diyor ki 'Aracı engelli özel tertibatla kendisi kullanırsa bu haktan yararlanır' ama hukuk da 'Hayır, adam engelli ve özel tertibat kullanma şansı yok. Buna sen ÖTV istisnasından yararlanma hakkı vermemezlik edemezsin' diyor. Bu konuda Türkiye’deki her yerdeki engellilerin istifade etmesini umut ediyorum."

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...