Sunuş
Türkiye'de üç büyüklerin taraftarı arasındaysanız ve söz konusu Beşiktaş ise, en az "Beşiktaş taraftarı" kadar zikredilir, "Çarşı'lı" ifadesi. Beşiktaş Çarşısı'nın dışına taşmış, Türkiye'nin kimliği olmuştur, Çarşı. 1982'de kurulan ve İnönü Stadyumu'nun kapalı tribününe konuşlanan Çarşı, ürettiği tezahüratlar, açtığı pankartlar ve üst düzey mizah anlayışıyla, imrenilen bir yer edindi kendine. Gün geldi eski oyuncuları Rıza Çalımbay'ı "Hepimiz kapıcıyız" diye bağırlarına bastılar, gün geldi Güneş Sistemi'nden Pluton gezegeninin çıkarılmasını "Hepimiz Pluton'uz" pankartıyla protesto ettiler. Stadı inleten sesleri için TV izleyicisini, "Şu andaki ses düzeyi orijinaldir. TV'nizin ses ayarlarıyla oynamayın" pankartıyla uyardılar! Muhalif ve mazlumdan yana duruşları bir tarafa, hep düşündürttüler!Taksim Gezi Parkı olaylarıyla birlikte, medyada ve kamuoyunda Çarşı en politize halini almış gibi gösterildi. Direnişin ve AK Parti'ye muhalefetin sembolü olarak sunuldu. Gezi olaylarında gözaltına alınan 20 kişilik bir grubun önemli bölümünün Çarşı üyesi olduğu yazıldı. Yine Çarşı'ya bağlı bir grubun İnönü Stadı'nın yıkımında kullanılan ekskavatörle (iş makinesi) TOMA'ları püskürttüğü belirtildi. Son olarak geçtiğimiz hafta, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan Beşiktaş-Trabzon maçında, Çarşı'nın yer aldığı tribünlerin bir bölümünden "Her yer Taksim her yer direniş", "Sık bakalım sık bakalım, biber gazı sık bakalım" ve "Biber gazı oley, biber gazı" sloganları yükseldi… Biz de bütün bu olup bitenlerin odağında yer alan Çarşı'yı 1982'de oluşturan kurucu üyeleriyle görüşelim dedik. Gezi'den yola çıkarak, Çarşı'yı ve politize olup olmadığını konuştuk; Ayhan Güler, Ömer Faruk Yüksel'le. Yarın da Çarşı'nın sembol ismi, eski amigosu Alen Markaryan bu sayfada olacak...000000" cellspacing="0" cellpadding="3">
 

ÇARŞI'NIN KURUCU ÜYESİ YÜKSEL, GİDİŞATTAN RAHATSIZ:


Beşiktaş, CHP'nin  kalesi olmuş!


"Çarşı AK Parti'ye karşı!" diye bir şey yok. Gezi olaylarında burayı Mısır gibi yapmak istediler. Ama başarılı olamazlar! Çünkü Çarşı herkese ait. Ağaç için çıkıyorsun ama "Her yer Taksim, her yer direniş" diyorsun...


Son Trabzon maçında atılan sloganları Çarşı'nın bir diğer kurucu üyesi olan Ömer Faruk Yüksel'e de sorduk...


gt; Trabzon maçında tribündeydiniz. Çarşı'ya dair neler gözlemlediniz?
Bunlar maça gelen taraftar grubu değil. Tamamen bir örgüt işi, kaşıyorlar. Diyorlar ki en güzel yerler, üniversiteler, liseler, stadyumlar... Beşiktaş, CHP'nin kalesi zaten. Arkadaşlarımı hiçbir zaman solcusun, sağcısın diye ayırmadım. Kimliğimiz Beşiktaş. Gezi' de burayı Mısır gibi yapmak istediler. Ama yapamadılar. Yapamazlar da! Ağaç için çıktılar; tamam. Ama iki aydır Abbas Ağa'da niye toplanıyorsun? "Her yer Taksim, her yer direniş" diye bağırıyorsun. AK Partilisi de bağırsa o zaman ne olacak!


gt; Neden Çarşı'yı seçtiler?
"Çarşı, AK Parti'ye karşı!" diye bir şey yok. O arkadaşlarımıza da söylüyorum, "Siyasetin peşinden koşmayın. Türkiye'yi karıştırmak için sizi kullanıyorlar. Buna izin vermeyin" diye. Alman bir gazeteci, Abbas Ağa Parkı'na gelmiş, örgütlemek için konuşma yapıyor. 


gt; Siyasilere yaklaşımınız ne?
Başbakan'ın annesi vefat ettiğinde de pankart açtık, Ecevit'e de , Erbakan'a da.Neden açtık? Hepsi bizden. Çanakkale şehitleri için de pankart açtım, "İbrahim Naci ruhun şâd olsun" diye. Bunu kabullenemiyorlar.


gt; Neden?
"Biz sol görüşlüyüz" diye! Ben de sağ görüşlüyüm; ama Beşiktaş'ı siyasete sokma! 30 yıllık arkadaşlarımızla, şu olaylar yüzünden birbirimize giriyoruz. 


gt; Çarşı'nın bir ideolojik grubu yok o halde?
Yok. Her türlü ideolojiden grup var. Çarşı'nın büyüme sebebi, bu. Adam internetten "Ömer Faruk'la, Alen'in Çarşı'yla bir alakası yoktur" yazıyor. Çünkü kendini kaptırmış olaya. 


GÜRSEL TEKİN'İN NE İŞİ VAR


gt; Menfaat, AK Parti karşıtlığı mı?
Tamamen. Burada birileri kaşıyor. Benim evimin karşısında, parka bir gelsen, görsen. Sabırla bekliyoruz. Ramazan'da, içkiler içiliyor, bağırıyorlar. Yine de sabrettik. Alen, bu işin içine girmedi diye onu bile kötülediler. 


gt; Çarşı'da bir gerilim var mı?
Bir gerilim meydana getirmek istiyorlar. Tribün, siyaset yeri değil. Bak şimdi, Kasımpaşa Stadı'na kombine aldık. Kasımpaşa'da Beşiktaş maç oynayacak. Kasımpaşa taraftarı, "Biz Beşiktaş'ı istemiyoruz" diyor.


gt; Neden?
Gezi Parkı'ndan dolayı. Kasımpaşalılar da Başbakan'ı seviyor. Adam gole gidiyor, sen "Her yer Taksim, her yer direniş" diye bağırıyorsun. Gürsel Tekin hangi maça gelmiş! Kulübün önünde şov yapıyor, "Ben kombinemi aldım, bağıracağım" diye. İktidara karşı bir savaş var, "Bunları nasıl yok ederiz" diye.


gt; Çarşı'da siyasi bir bölünme oldu mu? 
Bizde baş diye bir şey yoktur. Alen'in daha iyi konuşması, bu işi sahiplenmesi nedeniyle liderimiz olarak onu gösterdik. Ermeni kimliğinden dolayı ona da vurmaya çalıştılar. Şimdi de Gezi Parkı olaylarına katılmadı diye bizi Çarşı'dan görmek istemiyorlar. Yazı Dizisi ÇARŞI SİYASETE KARŞI -1- 
Hazırlayan: FATİH VURAL
Fatih.vural@tg.com.tr