İran'da seçim heyecanı yaşandı. İbrahim Reisi, 28 milyon 600 bin oydan 17 milyon 800 binini alarak ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi’yi gönderdiği mesajla tebrik etti.

Erdoğan, mesajında "Covid-19 salgınının aşılmasının ardından Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin önümüzdeki dönem toplantısı münasebetiyle komşumuz İran’ı ziyaret etmekten memnuniyet duyacağım" ifadesine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajında şu ifadeler yer aldı:
Sayın Cumhurbaşkanı,
Ülkenizde dün yapılan seçimler neticesinde İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına seçilmenizden ötürü Zat-ı Devletleri’ni en samimi duygularımla tebrik ederim.
Seçim sonuçlarının dost ve kardeş ülke İran halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Cumhurbaşkanlığınız döneminde, ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin daha da güçleneceğine olan inancımı ifadeyle, bu doğrultuda Zat-ı Devletleri’yle teşrik-i mesaide bulunmaya hazırım. Bu meyanda, Covid-19 salgınının aşılmasının ardından Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin önümüzdeki dönem toplantısı münasebetiyle komşumuz İran’ı ziyaret etmekten memnuniyet duyacağım.
Bu vesileyle, yeni görevinizde başarılar diler, ülkelerimiz arasındaki işbirliği ruhunun her alanda güçlenmeye devam etmesi temennisiyle dost ve kardeş İran halkının refah ve esenliği için en iyi dileklerimi iletirim.

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi oldu İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi oldu İran'da ilk resmi seçim sonuçlarına göre muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.