Binlerce kişiyi ‘Çiftlik Bank’ isimli sistemle dolandıran ve Brezilya’da teslim olan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından polis eşliğinde Kartal’da bulunan Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edilmişti.

Yaklaşık 2 saatin ardından Aydın’ın, Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Yücel Ertaş tarafından ifadesi alındı.

Savcılıktaki 4 saatlik ifade işlemi tamamlanan Aydın, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlarından tutuklanması talebiyle Anadolu Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.

Aydın, sevk edildiği Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

SAVCILIK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI
Aydın’ın hakimlikte işlemleri sürerken, savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Aydın, savcılıktaki ifadesinde, ortaokulu bitirdikten sonra şirketlere internet sitesi yapmaya başladığını ve 2015 yılında bir tarım firmasında sosyal medya uzmanı olarak çalışmaya başladığını söyleyerek, “Bilgisayar yazılımcısı arkadaşımla beraber Çiftlik Bank oyununun yazılımını yaptık. Oyunla ilgili web sitesini kurduktan sonra 2015 yılı Ağustos ayında çiftlik oyun web sitesini faaliyete geçirdik. Çiftlik Bank oyun sitesi benim şahıs firmam üzerinden başladı." açıklamalarını yaptı.

İlk başta çok yüksek beklentilerle başlamadığını belirten Aydın, sanal hayvanlardan elde ettiği sanal ürünlerin satılabileceği bir pazar oluşturduğunu söyledi. Faaliyete başladıktan sonra bir ay içerisinde yaklaşık 10 bin üyeden 30 bin TL paranın hesabına geçtiğini aktaran Mehmet Aydın, "Daha fazla kişiye ulaşmam gerekiyordu. Bu elde ettiğim kazançla daha fazla reklam yapmaya başladım." dedi.

3. aya gelindiğinde üye sayısının 20 bine ulaştığını ve bu nedenle sistemle ilgileri üyelerin isteklerine yetişemez hale geldiğini açıklayan 'Tosuncuk', yanına eleman aramaya başladığını aktardı.

"AĞABEYİMİ GENEL MÜDÜR OLARAK ATADIM"
Bir süre sonra üye sayısının artmasıyla birlikte şirket kurmaya karar verdiğini söyleyen Aydın, “Bu şirket üzerinden, bir üyemizin tavsiyesi üzerine, çiftlik hayvanlarının ürünlerinin satışına ilişkin şarküteri açmayı planladım ve akabinde Çiftlik Bilgi İşlem Tarım Hayvancılık San. Tic. Ltd. Şti. unvanlı firmayı Bursa ili Beşevler semtinde kurdum ve şarküteri olarak işletmeye başladım." ifadelerini kullandı.

Şirkete genel müdür olarak ağabeyi Fatih Aydın’ı atadığını belirten Mehmet Aydın, "Ağabeyim ürün tedarikini çevre civarlarda bulunan çiftliklerden yapmaktaydı. Bu ürünleri normal bir esnaf gibi vatandaşa şarküteri olarak satışını yapmaktaydık. Ayrıca Çiftlik Bank oyunumuzla ilgili üyelerimiz oyun parası satın almak istediklerinde şarküteriye gelerek nakit veya kredi kartıyla ödeme yaparak üyeliğine bu parayı aktarabiliyordu.” diye konuştu.

Oyun üzerinden yaptığı sanal satışlarla ilgili yüksek miktarlı vergiler çıkması nedeniyle muhasebecisinin yönlendirmesi üzerine, sabit vergi ödeyebilmek amacıyla, Kıbrıs'ta aynı dönemde 2016 yılı başlarında Fame Game Software Ltd. unvanlı şirketi ağabeyi Fatih Aydın ile birlikte kurduğunu anlatan Aydın, “Çiftlik Bank oyun işlemlerini bu Kıbrıs firmanın üzerinden sürdürmeye devam ettim.” dedi.

"AÇILIŞTAN SONRA ÜYE VE GELİRLER ARTTI"
İki kişinin İstanbul’da bayi açmak için kendisine teklifte bulunduğunu söyleyen Aydın, “Hatırladığım kadarıyla 10-15 bin TL karşılığında bayilik verebileceğimi söyledim. Bu iki şahıs da İstanbul Bakırköy'de Çiftlik Bank logosunu kullanarak şarküteri açtılar. Daha sonra bayiilerimiz hızla artmaya başladı." dedi.

2016 yılının başlarında hayallerini gerçekleştirmek adına Bursa Karacabey'de bir çiftlik kiraladığını ve bu çiftliğe hayvan alarak üretim yapmaya başladıklarını aktaran Aydın, "Yaklaşık iki-üç ay sonra yine Bursa ili İnegöl ilçesinde ikinci bir çiftlik kiraladım. Büyükbaş hayvanlar aldık ve Karacabey'de bulunan büyükbaş hayvanları da buraya taşıdık. İnegöl'de kiralamış olduğum çiftliğin açılışı için tüm üyelerimi davet ettim. Burada bir açılış töreni gerçekleştirdik.” diyerek, bu açılıştan sonra üye sayısı ve gelirinin arttığını söyledi.

Daha sonra Manisa’da tavuk çiftliği satın aldığını söyleyen Aydın, “İlk başta birçok prosedür bulunduğundan çiftliğe hayvan satın alamadım. İşlemleri tamamladıktan sonra hayvanları aldım. Bu çiftlikte günlük 5 milyon yumurta üretim kapasitesi bulunmaktaydı. 7 milyon TL'ye bu çiftliği satın aldım. 14 milyon TL kafesler ve hayvanlar için ödeme yaptım. Toplam hayvan adedi 400 bindi ve faaliyetlerime devam etmeye başladım." açıklamasını yaptı.

Birçok çiftlik açtıktan sonra kapasitenin genişlediğini söyleyen 'Tosuncuk', faaliyet alanının arttığını ve işleri tek başına yürütemez hale geldiğini belirtti.

Üye sayısında artış olduğunu ve daha geniş kapsamlı çalışma ofisi kurmalarının gerekliliğinden bahseden Mehmet Aydın, "Şarküteri üzerinde bulunan ofisimizi Bursa Özlüce'de bulunan Biaport İş Merkezinin 21. Katındaki ofisi kiralayarak Çiftlik Bilgi İşlem unvanlı şirketimizin merkezini 2016 yılı Şubat ayında taşıdık.” açıklamasını yaptı.

Aydın, ofisi taşıdıktan sonra Çiftlik Bank oyunuyla ilgili 6 kişilik çağrı merkezi kurduklarını, daha sonra eşiyle birlikte Uruguay'a gittiğini söyleyerek, “Uruguay'da hayvan fiyatları ucuzdu. Hayvanları Türkiye'ye getirmek için araştırma yaptım. Ancak getiremedim. Uruguay'da bir ay kaldıktan sonra tekrar Türkiye'ye işimin başına döndüm” diye konuştu.

"BİTCOİNE MERAKIM VARDI"
Çiftlik Bank oyunu, şarküteri, hayvan besiciliği faaliyetlerine devam ettiği sırada bitcoine de merakı olduğunu söyleyen Aydın, “Bu alanda da faaliyet göstermek istiyordum. Bu doğrultuda, internetten araştırma yaptım. Hatırlamadığım bir Uruguay vatandaşına bitcoin işi yapmak istediğimden bahsettim. O şahıs da, bitcoin işinden anladığını ve bu işi Paraguay'da daha ucuz maliyetlerle yürütebileceğimizi söyledi. O dönem 3 milyon dolar ödeme yaptım. Hatırladığım kadarıyla 800-900 adet bitcoin üretim cihazı aldılar.” ifadelerini kullandı.

Bütün yapmış olduğu faaliyetlerin yolunda gittiğini ve paralar kazanmaya başladığını anlatan Mehmet Aydın, “Çiftlik Bank üyesi olan şahısların paralarını düzenli yapmaktaydım. Elde ettiğim kârlardan onlara da vermekteydim. Ancak bütün bunlar devam etmekteyken sosyal medyada bir takım haberler dolanmaya başladı. Bu haberler bizim çiftliklerimizin, hayvanların olmadığı, insanların gözünü boyadığımız şeklindeydi." açıklamasında bulundu.

Bu haberlerin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerekli incelemelere başlandığını söyleyen Aydın, "Hakkımızda soruşturma başlattı. Daha sonra 1 - 1,5 ay sonra Çiftlik Bank ismiyle reklamlarımızı yasakladı. Biz de üyelere bağlı bir sistem olmadığımızı, yani ponzi sistemi olmadığımızı ispatlamak amacıyla üye alımımızı durdurduk ve var olan üyelerimizle devam ettik." dedi.

"Yayılan bu haberlerin ardından ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bize soruşturma açmasının ardından Türkiye'de bulunan bankalar bizimle çalışmayacağını söyleyerek hesaplarımızı kapattılar." diyen 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, "Biz de bunun üzerine sıkıntıya gireceğimizi gördüğümüz için sistemi geçici olarak durdurduk. Soruşturma sonucunda tekrar faaliyetlerimize devam etmeyi düşünüyorduk. Bütün bu anlattıklarım 2018 yılı başlarında olmuştu." ifadelerine yer verdi.

URUGUAY'DAN BREZİLYA'YA TAŞINMA SÜRECİ
Üyelerden talep eden ve noterden ihtarname gönderen herkese yatırdıkları ana paralarını banka hesaplarına yatırarak iade ettiklerini söyleyen Aydın, “Bunların hepsi de kayıtlıdır. Bu esnada çiftlik faaliyetleri, şarküteri ve bitcoin üretme faaliyetlerine devam ediyorduk. Sadece Çiftlik Bank oyun faaliyeti durmuştu." dedi.

24 Ocak 2018 tarihinde Dubai'ye geçtiğini ve şirketin son kuruluş prosedürünü gerçekleştirmek istediğini belirten Aydın, "Burada da aynı şekilde Çiftlik Bank oyun şirketi kurmuştum. Amacım dünyanın birçok ülkesinde bu şekilde faaliyetlerimi yürüterek, buradan elde ettiğim gelirle Türkiye'de açmış olduğum çiftlik ve şarküterileri büyütmekti." şeklinde konuştu.

Dubai'de şirketi kurduktan 5-6 gün sonra Brezilya'ya geçtiğini ve birkaç gün durduktan sonra Arjantin üzerinden feribotla Uruguay'a geçtiğini aktaran Mehmet Aydın, "Ben Uruguay'dayken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çiftlik Bank ponzidir şeklinde açıklama yaptı. Üyeler çiftliklere gittiler, tüm bu konular basına yansıdı. Üyeler savcılıklarla suç duyurusunda bulunmaya başladılar." ifadelerini kullandı.

Her şeyi Uruguay'dayken öğrendiğini söyleyen Aydın, Uruguay'da bir hafta kadar durduğunu ve Türkiye, Uruguay'dan iadesini talep edince tekrardan Brezilya'ya geçtiğini belirtti.

Uruguay yetkili makamlarınca hakkında 'kara para aklama' suçundan soruşturma açıldığını söyleyen Aydın, “Tüm mal varlıklarıma el konuldu. Uruguay’da lüks aracıma ve eşime ait araca el konuldu.” dedi.

"ÜYELER GİBİ BEN DE MAĞDUR OLDUM"
Aydın, savunmasının devamında, özellikle birilerini dolandırmak, paralarını alıp kaçmak kastıyla hareket etmediğini belirterek, “Anlattığım gibi, noterden ihtar çeken herkesin parasını yatırdım. Yurt dışında bulunduğum sürece de kendi imkanlarımla mağdurların paralarını ödemeyi hep düşündüm." ifadelerini kullandı.

Örgüt kurup yönettiği ve insanları dolandırdığı iddiasını kabul etmediğini söyleyen Aydın, "Her şeyi samimiyetimle anlattım. Kimseyi dolandırmak niyetiyle başlamadım. Bazı hatalarım oldu, yanlış insanlarla tanıştım, yanlış insanlarla çalıştım. Bu nedenle ben de Çiftlik Bank oyunundaki üyeler gibi mağdur oldum. Üzerime atılı suçları işlemediğimden etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemiyorum. Ancak mağdurların zararlarının Türkiye makamlarınca el konulan tüm mal varlığımdan karşılanmasını istiyorum” diye konuştu.

EMNİYETTE VERDİĞİ İFADE ORTAYA ÇIKTI
Mehmet Aydın'ın, emniyet sorgusunda, Çiftlik Bank projesini öncelikle bir internet oyunu olarak tasarladığını, oyuna yüksek katılım olunca şirket kurmaya karar verdiğini, sistemi Kıbrıs’ta kurduğu şirket üzerinden yönetmeye başladığını ve zamanla şarküteri ve çiftlikler açtığını söylediği öğrenildi.

Aydın’ın, bazı şahısların para istemesi üzerine eşiyle yurt dışına çıktığını ve geri gelmediğini, yurt dışında bulunduğu süreçte de çeşitli ülkelerde firmalar açtığını, Türkiye’deki Çiftlik Bank işlerinin ise çalışanlarınca yürütüldüğünü söylediği bilgisine ulaşıldı.

"KAZANÇ VAADİNDE BULUNMADIM"
Çiftlik Bank sistemiyle kimseye kesin kazanç vaadinde bulunulmadığını belirten Aydın, yatırımcılara sadece sistem herhangi bir şekilde kapanırsa sadece anapara iadesi garantisi verildiğini, oyuna üye olanların reel çiftliklerde payı olmadığını, binlerce üyenin de oyunda kazandığı paraları nakit olarak teslim aldığını beyan ettiği öğrenildi.

ÇALIŞANLARINI SUÇLADI
Aydın, Çiftlik Bank’ın kurucusu olduğunu, bu sistemi asla dolandırıcılık amacıyla kurmadığını, her zaman iyi niyetli davrandığını, şirketin kapandığı son ana kadar anapara iadesi yapmasının da iyi niyetli olduğunu gösterdiğini, ancak sistemde görev alan şahısların kötü niyetli davranıp kendilerine haksız menfaat temin ederek kendisini de zarara uğrattıklarını anlattı.

"MAL VARLIĞIM  ZARAR GÖRENLERİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN KULLANILSIN"
Tüm mal varlığının bu sistemden zarar görenlerin mağduriyetinin giderilmesi için kullanılmasını istediğini söyleyen Mehmet Aydın'ın, çiftlik bank mağdurlarının 64 milyon lira zarara uğradığına dair haberleri gördüğünü, Çiftlik Bank organizasyonundaki şirketlerin malvarlıklarının değerlerinin 200 milyon TL civarında olduğunu ve bu mağduriyeti karşılayacağından dolayı teslim olmaya karar verdiğini beyan ettiği öğrenildi.

GİRESUN'DAKİ KAÇAK VİLLASI MÜHÜRLENDİ
Tosuncuk lakabıyla tanınan Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın, 132 bin 222 kişiden 1 milyar 139 milyon lira para toplayarak yurt dışına kaçmıştı. Geçtiğimiz günlerde Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde teslim olan Mehmet Aydın, Türkiye’ye getirildi.

Mehmet Aydın hakkında yürütülen soruşturma devam ederken Aydın’ın memleketi Giresun’da 2016 yılında yaptırdığı villanın kaçak olduğu ortaya çıktı.

Espiye ilçesine bağlı Aydınlar köyünde bulunan ve dere yatağına yapıldığı tespit edilen kaçak villa Espiye Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi tarafından mühürlendi.

NE OLMUŞTU?
‘Çiftlik Bank’ isimli sistemle binlerce kişiyi dolandıran ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, 2018 yılında 77 bin kişiden aldığı 511 milyon lirayla yurt dışına kaçmıştı. Aydın, Interpol-Europol Dairesi Başkanlığı tarafından, İnterpol'ün en çok arananlar listesine dahil edilmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ‘Çiftlik Bank’ isimli sistem ile 132 bin 222 kişiden, 1 milyar 139 milyon 972 bin lira para toplandığı, paraların bir kısmının ödendiği belirtilmişti.

75 BİN YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
İddianamede, Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetme”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık”, “ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'şar yıla kadar hapsi istendi.

Örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme”, “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 5'er yıldan 13'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4'ü firari 11’i tutuklu 48 sanığın yargılaması yapılırken, tutuklu sanıklar yaklaşık 15 ay sonra tahliye edildi. Davada tutuklu sanık kalmazken, dava dosyası ayrılan 28 sanık hakkında da beraat kararı verildi.

Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın ise yargılanmasına ise 14 Eylül’de devam edilecek.

'Tosuncuk' Mehmet Aydın adliyeye sevk edildi 'Tosuncuk' Mehmet Aydın adliyeye sevk edildi İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 3 Temmuz'da İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınan "Çiftlik Bank" davası sanığı Mehmet Aydın, adliyeye sevk edildi.

Tosuncuk Giresun'da kaçak villa yaptırmış Tosuncuk Giresun'da kaçak villa yaptırmış Çiftlik Bank'ın 'Tosuncuk' olarak tanınan kurucusu Mehmet Aydın'ın memleketi Giresun’da dere yatağına yaptırdığı villa görünümlü evin kaçak olduğu ortaya çıktı.

Tosuncuk'un dosyasına gizlilik kararı Tosuncuk'un dosyasına gizlilik kararı Son dakika: Çiftlik Bank davası sanığı 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki sorgu işlemleri sürerken, yürütülen soruşturma kapsamında gizlilik kararı alındığı kaydedildi.