Delta varyantı Türkiye'de yayılıyor. Koronavirüsün Delta varyantı geçen hafta 30 ilde görülmüştü, sayı bu hafta 3 kat arttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Delta varyantı sayıları giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an 750'leri buldu, il sayısı da 36'ya çıktı. Delta Plus varyantı 3 tane olarak devam ediyor. 3 ilde" açıklamasında bulundu.

AŞI YAPTIRMAK ZORUNLU OLACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamada bir zorunluluk ya da yaptırım olmayacağını belirterek, teşvik için çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Koca, "Şu an bir zorunluluğu gündemimize almak istemiyoruz, daha çok vatandaşımızı ikna etme yöntemini kullanmak istiyoruz. Gerektiğinde ayağına gitme dahil olmak üzere her yöntemi denemek istiyoruz. İkna dışında bir yöntemle yapılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

AŞILAMA ORANI YÜZDE 61'LERDE

Kurban Bayramı’na kadar en az bir aşısını yaptırmış 18 yaş ve üzeri tanımlanan kişilerde yüzde 70 oranında aşılama hedeflendiğini söyleyen Bakan Koca, aşılama oranının şu an yüzde 61'leri bulduğunu aktardı.

DELTA VARYANTINDA SON DURUM

Delta ve Delta Plus ile ilgili güncel rakamları paylaşan Bakan Koca, "Delta varyantı sayıları giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an 750’leri buldu. İl sayısı da 36’ya çıktı. Delta Plus varyantı 3 tane olarak devam ediyor. 3 ilde” açıklamasında bulundu.

KURBAN BAYRAMINDA YENİ TEDBİRLER OLACAK MI?

Bakan Koca, Kurban Bayramı'nda yaşanacak hareketliliğin vaka sayılarına olumsuz yansımaması adına aşılamanın bazı illerde yoğunlaşacağına dikkat çekerek, "Özellikle son bir haftaya baktığımızda çarşambadan itibaren düşmesi gereken vakanın düşmediğini, hafta sonu ise bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz. Beklediğimiz düşüşün olmadığını ve özellikle bu artışların da daha çok aşılama oranının düşük olduğu yerlerde kendisini gösterdiğini görüyoruz. O nedenle de o bölgelerde bayrama kadar daha yoğun aşılama hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Herhangi bir kısıtlama önermediklerini belirten Koca, "Herhangi yeni bir kapatma ve kısıtlama önermiyoruz ama toplumsal bağışıklık oluşana kadar herkesin tedbirler noktasında hassasiyet göstermesini yani maske, mesafe, kişisel tedbirlere, kişisel güvenlik çemberinin korumasına önem göstermesini, kapalı, havalandırılmamış ortamlarda bulunmamasını, kapalı ortamlarda da maskeye devam edilmesini öneriyoruz" dedi.

DÖRDÜNCÜ DALGA İHTİMALİ VAR MI?

Bakan Koca, Türkiye’de dördüncü dalga gibi durum olmadığını belirterek, “Şu anda böyle bir durum yok ama olmayacağı anlamına da gelmez. Bunun olmaması için tek şart aşılama. Yoğun aşılamanın yapılabilir olması, toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi ancak bu dördüncü dalgayı önleyebilir" açıklamasında bulundu.

CORONOVAC'LARDA SORUN YOK

CoronaVac aşısının bir serisinin uygulanmasının durdurulmasına ilişkin açıklama yapan Koca, 450 adet aşının flakon ve kutu ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde uyumsuzluk olduğunu, ambalaj üzerinde 2 günlük fark olması dışında bir hataya rastlanmadığını, aşıların kullanımına devam edildiğini bildirdi. Koca, yapılan analizlerde güvenlikle ilgili bir sorun olmadığını da sözlerine ekledi.

SPUTNİK'TE SON DURUM

Sputnik V ile ilgili son durum ve ne zaman kullanılacağı konusunda ise Bakan Koca, “Çok uzun sürmez Sputnik ile ilgili, devamının gelmesini de bekliyoruz, gelecek. Özellikle bu ay bekliyoruz bayramdan sonra. Ne kadar geleceği net değil” dedi.

Bakan Koca paylaştı: Acun Ilıcalı ve Ahmet Özhan'dan aşı çağrısı Bakan Koca paylaştı: Acun Ilıcalı ve Ahmet Özhan'dan aşı çağrısı ​Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından sanatçı Ahmet Özhan ve yapımcı Acun Ilıcalı'nın yer aldığı kamu spotlarını paylaştı. Ünlü isimler, koronavirüse karşı mücadelenin sürdüğünü belirterek aşı çağrısında bulundu.