Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Gündemdeki ilk önceliği ise Afganistan konusu oldu.

TAHLİYELERİ DURDURDULAR

Afganistan'dan tahliye edilen kişileri ABD'ye getiren uçuşlara ilişkin Psaki, "ABD, bu uçuşları CDC'nin uyarısı üzerine geçici olarak durdurdu. Son dönemde ABD'ye gelen bazı Afganlarda kızamık teşhis edildi, bu nedenle önlem amaçlı uçuşları durdurduk." bilgisini paylaştı.

KARANTİNAYA ALINDILAR

Psaki, kızamık teşhis edilen kişilerin karantinaya alındığını ve CDC'nin ABD'ye gelen tüm Afganlara kızamık aşısı yapacağını kaydetti.

“İLETİŞİM HATTININ KOPMAMASI ADINA BÖYLE BİR ADIM ATTIK”

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında dün gece yapılan görüşmeye de değinen Psaki, "Görüşme yaklaşık 90 dakika sürdü. Alışılmış bir görüşmeydi. Aradaki iletişim hattının kopmaması adına böyle bir adım attık." değerlendirmesinde bulundu.

Afgan mültecileri ABD'ye getiren uçuşlar, kızamık nedeniyle durduruldu Afgan mültecileri ABD'ye getiren uçuşlar, kızamık nedeniyle durduruldu Beyaz Saray, son dönemde ülkeye getirilen bazı Afganlarda kızamığa rastlanması nedeniyle Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) tavsiyesi üzerine Afganistan'dan tahliye edilenlerin ABD'ye nakledildiği uçuşları geçici olarak durdurduklarını bildirdi.

ABD'nin en sıcak yazı 2021'de yaşandı ABD'nin en sıcak yazı 2021'de yaşandı ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından yayımlanan raporda, çok sayıda olağanüstü hava koşulunun görüldüğü 2021 yazının, ABD'de kaydedilen gelmiş geçmiş en sıcak yaz mevsimi olduğu belirtildi.

ABD'de dikkat çeken karar! Okullarda aşı zorunlu oldu ABD'de dikkat çeken karar! Okullarda aşı zorunlu oldu ABD’de California eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde ortaokul ve lise öğrencilerine koronavirüs aşısını zorunlu hale getirildiği açıklandı.