Gövde yüksekliği tamamlanan Yusufeli Barajı’nda su tutma çalışmaları için yoğun mesai harcanıyor. DSİ Çoruh Projeleri 26’ncı Bölge Müdürlüğünün açıklamalarına göre, barajda dolusavak hidromekanik imalatları ve dipsavak vana odası inşaat çalışmaları sürüyor. Dev proje tamamlandığında ise ekonomiye 1.9 milyar katkı sağlayacak. 

ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR 

Barajda dolusavak kaplama betonu tamamlanırken, giriş-çıkış havalandırıcı bölgesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Santral binasında idari ve ünite bloklarında mimari işler, trifükatör bölgesinde tıkaç çalışmaları ve mansap düzenlemesi su altı kazı çalışmaları da devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK BARAJI 

Yüksekliği 275 metre olan Yusufeli Barajı, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin birinci, dünyanın ise üçüncü en yüksek barajı. 

EKONOMİYE 1.9 MİLYAR KATKI SAĞLAYACAK 

Aynı zamanda 2023 yılında elektrik üretimine geçildiğinde 558 megavat kurulu gücüyle yıllık ortalama 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek olan Yusufeli Barajı, ekonomiye yılda 1,9 milyar lira katkı sağlayacak. 

ENERJİ ÜRETİMİ YÜZDE 10 ARTACAK 

Yusufeli Barajı, havzadaki diğer barajların enerji üretimini de yüzde 10 artıracak. Baraj gövdesinde kullanılan 4 milyon metreküp beton, Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor.

Dev proje tamamlandığında ise 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı: Gündem ekonomi ve koronavirüs Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı: Gündem ekonomi ve koronavirüs Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon verileri ışığında belirlenen memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 oranında zam yapılması bekleniyor.

Ünlü ekonomistten gram altın için çarpıcı tahmin: 1450 lirayı görebilir Ünlü ekonomistten gram altın için çarpıcı tahmin: 1450 lirayı görebilir Enflasyon verilerinin açıklanması sonrası yeni yılın ilk işlem gününde altın ve döviz kuru ile ilgili tahminlerini açıklayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altının 1450 lirayı görebileceğini belirtti.

AK Parti 81 ilde harekete geçti: Yeni ekonomi modeli halka anlatılıyor AK Parti 81 ilde harekete geçti: Yeni ekonomi modeli halka anlatılıyor AK Parti, hem yeni ekonomi modelini hem de son günlerde atılan adımları vatandaşa anlatmak için 81 ilde harekete geçti.