MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Dünya ve Türkiye değerlendirmelerinde bulunan Bahçeli'nin gündeminde Ukrayna, CHP ve Terör örgütü PKK, seçim anketleri vardı.

Bahçeli'nin açıklamalarının satırbaşları şöyle:

'MHP 53 YILDIR TUZAKLARI BOZUYOR'

"Milliyetçi, ülkücü hareket tohum olup saçılmış, filiz olup serpilmiş, çınar olup genişlemiş, gazi olup yüreklenmiş, şehit olup yücelmiştir. Bizim geçmişten borç değil, alacağımız vardır. Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yok. Karanlık ve karışık ilişkimiz bulunmamaktadır. Bu mücadelede yol başımız merhum Türkeş Bey'dir. MHP, 53 yıldır tuzakları bozuyor, Türk-İslam ülküsüne leke sürmek isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakıyor. 

Merhum Türkeş bey, Türk siyaset ve devlet hayatının muhterem bir yüzüdür. Türkiye'nin zorlu yıllarında sahip olduğu engin tecrübesiyle dikkat çekmiştir. Aramızdan ayrılışının 25. yıldönümünde ona karşı duyduğumuz sevgide herhangi bir zayıflama emaresi görülmemiştir. Bazıları vardır geçmişinin borçlarını geleceğinden ödünç alarak ödemek zorunda kalmıştır. Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yoktur. Mahcubiyet duyacağımız hiçbir karanlık ilişkimiz de bulunmamaktadır.

SEÇİM ANKETİ TEPKİSİ

MHP yüzdelere sığmaz, oranlara sıkışmaz, barajlarla sınırlanamaz. Devamlı servis edilen ve sistematik hale gelen algı operasyonlarıyla, partimizin eridiğini, gerilediğini yazan, çizen kokuşmuş araştırma şirketleri size soruyorum; anketleri yaparken CHP Genel Merkezi'nde mi dolaşıyor yoksa Kandil'de mi geziyorsunuz? MHP düşmanlığı şeytani emellerin sipariş verdiği düşmanlıktır. Bizim bu kirli tahkimat karşısında yegane direncimiz imanımız, irademiz ve millet sevdamızdır. Şimdiden haberiniz olsun 2023 Haziran ayında sokağa çıkacak yüzünüz dahi olmayacaktır.

UKRAYNA'DAKİ SAVAŞ

Savaşların çehresi, çatışmaların çerçevesi köklü devrimlere uğramıştır. Savaş siyasetin şiddete dayalı araçlarla idame edilmiş şeklinden başka bir şey değildir. Tarih boyunca değişmeyen kural şudur; bir devletin rakiplerine karşı aşırı derecede silahlanıp tehdit haline gelmesi savaş riskini de getirmiştir.

Roma İmparatorluğu için yıkılan Kartaca için, birkaç yüzyıl sonra Roma'nın da haritadan silinmesi paye olarak değerlendirilemez. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta bunu görmek mümkündür. Yeni savaş konseptinde yalan haberler, siber müdahaleler, ekonomik manipülasyonları devreye alınmaktadır.

Ukrayna Buça’da yaşandığı iddia edilen sivillerin katledilmesiyle ilgili haberler incelenmeye muhtaçtır.

Burada asıl can alıcı husus Rusya ile Ukrayna arasında yeşeren ateşkes ve barış görüşmelerinin mesafe aldığı zamanda sivil katliamlarının dünya gündemine bomba gibi düşmesidir.

Rusya, Buça’daki katliam olaylarının kurgu ve yalan olduğunu söylemiştir. Ancak savaşın bitmesine tahammülü olmayan ülkeler iğrenç bir senaryoya bel bağlamışlardır.

'SİVİL İNSANLARIN KATLİNİ HİÇBİR ŞEY HAKLI GÖSTEREMEZ'

Irak işgalinde kimyasal silahlar gerekçe gösterilmişti. ABD Dışişleri Bakanı, BM toplantısında kitle imha silahlarının varlığını ileri sürerek, Irak'a müdahale edilmesini savunmuştu. Kuveyt'in işgal edildiği yıllarda, 312 Iraklı bebeği öldürdüğü sözde görgü tanıklarının anlatımıyla söylenmişti. Görgü tanığının hiçbir hastanede çalışmadığı, böyle bir şeyin de yaşanmadığı ortaya çıkmıştı.

Buça'da gerçekten bir sivil katliamın yaptığına ilişkin bir görüş bildirmemiz şu anda güçtür. Elbette bu olay gerçekleşmişse hesap sorulması hukuk kuralıdır. Sivil insanların katlini hiçbir bahane haklı gösteremez. Bize dayatılan fotoğraf ve haberlerle kesin yargıya varmak peşin hükümlülüktür.

'YA TESADÜF YA KOMPLO'

Buna niye gerek duyulmuştur, kimler gerek duymuştur? Türkiye'nin iki ülke arasında yürüttüğü müzakerelerden rahatsızlık duyanlar vardır. Bize göre katliam iddialarının, İstanbul'daki müzakereden sonra gündeme taşınması ya tesadüf ya da komplodur.

CHP'nin ne dediği, İP'in ne üfürdüğü değersizdir. Nihayetinde takip edilen milli bir dış politika vasıtasıyla uzun vadeli çıkarlarımız desteklenmektedir. Kimin kiminle yürüdüğünü, nasıl bir planlama içinde olduğunu bilen, gören, değerlendiren bir akla sahibiz.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK VE ABD

PKK/YPG'ye 100 milyonlarca dolar ayıran ABD'nin maksatlı tazyik ve telkinlerine nasıl itibar edelim? Devamlı rehavet anımızı kollayan sözde dostlarımıza nasıl güven duyalım? ABD politikalarına hakim olan ana fikir, barış ve demokrasi istikametinde ilerleyen dünyanın gelişmesine olanak sağlamaktı. 1900'lü yılların ikinci yarısında işbirliği alanları ile çıkarların çarpıştığı bloklar olarak taksim edilmiş, ABD de Sovyetler birliğinde iki uca sahiplenmişti.

PAKİSTAN

Dost ve kardeş ülke Pakistan’ın içine çekilmek istendiği anafordan demokratik irade ile çıkma mücadelesini takdirle karşılıyoruz.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Bugünkü şartlarda enflasyon artmış olabilir, hayat pahalılığından sızlanmalar görülebilir. Bunların hepsi geçicidir. Sabırla, metanetle, tarihi yolculuğumuza devamdan başka seçeneğimiz yoktur. Kovid-19'un yaraları henüz sarılmamıştır. Hastalık bütün beklentileri bozmuş, bütün dengeleri sarsmıştır. Çünkü insan ve toplum sağlığının müdafaası için her devlet seferber olmuş, kaynaklar bu uğurda kullanılmıştır. Bugün elimizde yoksa, yarın olacağına inanıyorum. Pirenin deve yapılmasına asla duyarsız, asla ilgisiz kalmayız, kalamayız.

KDV indirimlerine rağmen hala fiyat etiketlerini indirmeyenler vicdansızlığın içindedir. Çıkan enflasyon el birliğiyle indirilecektir, dün yaptık yine yaparız, üstesinden geliriz. CHP'nin, İP'nin ve diğer zillet partilerinin rant devrişme gayesi hastalıklı bir siyasettir. Türk milleti hangi geceyi görmüştür de sabaha çıkamamıştır? CHP Genel Başkanı haksız ve hayayız eleştiriden başka bugüne kadar ne yapabilmiştir?

MACARİSTAN'DA 6 MUHALİF PARTİNİN SEÇİMDE YENİLGİSİ

Tunus'ta halk iradesinin tecelli ettiği Temsilciler Meclisi'nin feshedilmesi hukukun ihlaline neden olmuştur. Bir başka ele alınması çarpıcı siyasi gelişme Macaristan'da yaşanmıştır. Orban yönetimindeki ittifak, muhalif 6 partinin ittifakını ters köşeye yatırmış, AB'nin engellerini aşma becerisini göstermiş ve 4. defa seçimlerde zafer kazanmıştır.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Bugünkü şartlarda enflasyon artmış olabilir, hayat pahalılığından sızlanmalar görülebilir. Bunların hepsi geçicidir. Sabırla, metanetle, tarihi yolculuğumuza devamdan başka seçeneğimiz yoktur. Kovid-19'un yaraları henüz sarılmamıştır. Hastalık bütün beklentileri bozmuş, bütün dengeleri sarsmıştır. Çünkü insan ve toplum sağlığının müdafaası için her devlet seferber olmuş, kaynaklar bu uğurda kullanılmıştır. Bugün elimizde yoksa, yarın olacağına inanıyorum. Pirenin deve yapılmasına asla duyarsız, asla ilgisiz kalmayız, kalamayız.

KDV indirimlerine rağmen hala fiyat etiketlerini indirmeyenler vicdansızlığın içindedir. Çıkan enflasyon el birliğiyle indirilecektir, dün yaptık yine yaparız, üstesinden geliriz. CHP'nin, İP'nin ve diğer zillet partilerinin rant devrişme gayesi hastalıklı bir siyasettir. Türk milleti hangi geceyi görmüştür de sabaha çıkamamıştır? CHP Genel Başkanı haksız ve hayayız eleştiriden başka bugüne kadar ne yapabilmiştir?

HDP'Lİ VEKİL GÜZEL

Kılıçdaroğlu sorarım sana gazileri içeri mi tıkacaksınız, terörle mücadeleye mi keseceksiniz? Sayın Kılıçdaroğlu sen aslında çift kişiliksin. Karanlıkta uyanık, aydınlıkta gafilsin. CHP, HDP ile aynı yumurta ikizidir. Terörist Demirtaş bunların ortak paydasıdır, Aysel Tuğluk değildir.

Bir tarafta milletvekili maaşı alıp, diğer tarafta terör örgütü kamplarına kaçmak rezalettir. Haydi Kılıçdaroğlu bunu da eleştir. Bu kepazeliğe göz yumulması şerefsizlik değil de nedir? Gerçeği haykırmak, maskeleri indirmek ülkücü bir erdemdir.

Türkiye işin aslında siyaset vasıtasıyla çok ciddi bir tehdit altındadır; tehdidin adı Zillet ittifakıdır. 2023 Haziran'da yapılacak seçimlerde hak ile yanlış arasında bir tercih yapılacaktır. Türk milleti zillete kaç bucak olduğunu gösterecektir. İnanıyorum ki kazanan Türkiye olacak, zafer Türk milletinin hanesine yazılacaktır. Yeni sistem, güçlü siyaset, saygıda mecburiyet, ekonomide hakkaniyet, terörde mahkumiyet, bekada ebediyet, dünyada mevcudiyet, insanda mefnuniyet, zillette mağlubiyet, sandıkta ekseriyet.

MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Ramazan ayı mesajı MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Ramazan ayı mesajı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Sahurdan teravih namazına, oruç saatlerinden iftar sofrasına kadar biz olalım, iri olalım, Türk-İslam medeniyetinin ahlak ve asaletini hep birlikte gösterelim. Zulmün son bulduğu, adil ve hakkaniyetli münasebetlerin çok olduğu, barış, refah, istikrar ve huzurun kol gezdiği bir dünyaya ulaşmayı diliyorum" dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli: Bizim anketimiz 85 milyon Türk vatandaşının duasıdır MHP lideri Devlet Bahçeli: Bizim anketimiz 85 milyon Türk vatandaşının duasıdır MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısından önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşına ve İstanbul'da kurulan barış masasından bahsetti. "Türkiye'nin tarafsız politikalarıyla güvenilir bir ülke olduğunu tescillemiştir" diyen Bahçeli, 2023 seçim anketleri için "Bizim anketimiz 85 milyon Türk vatandaşının duasıdır, güzel bakışıdır. Bizim hakkımızda tek söz ve karar sahibi büyük Türk milletidir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli: MHP'nin baraj sorunu yok Bahçeli: MHP'nin baraj sorunu yok MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Belediye Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Türkiye'nin ve partimizin önünde 2 siyasi sınavın olduğunu ve buna yönelik hazırlık içinde olmamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Bunlardan birincisi 2023 yılındaki seçimlerdir. Diğeri de 2024 yılının Mart ayında yapılacak mahalli idareler seçimidir. MHP, Cumhur İttifakı'nın ahlaki ilkelerine bağlı ve sadık kalacaktır" ifadelerini kullandı. Bahçeli, MHP'nin baraj sorunu olmadığı belirterek "Bunu Kılıçdaroğlu da bölücü ortakları da biliyor" dedi.