EBRU KARATOSUN

Hükûmet’in, düzensiz göçmenle mücadele kapsamında uyguladığı dört ayaklı strateji sonuç verdi. Bugüne kadar 2 milyon 626 bin 295 mültecinin sınırdan geçerek Türkiye’ye gelmesi engellendi. İşte dört ayaklı stratejinin ayrıntıları:

DİPLOMATİK TEMAS

Dört ayaklı stratejinin ilk ayağını, sorunun kaynağı olan ülkede, Türkiye’nin diplomatik girişimleriyle olayların çözüme ulaştırılması için atılması planlanan adımlar oluşturuyor. Bu konuda Afganistan ve Ukrayna örnek gösterilirken, siyasi sorunların çözülmesine yönelik destek girişimlerinin yanı sıra, TİKA ve Kızılay gibi kurumlar aracılığıyla gönderilen insani yardımlar etkili oluyor.

SINIR GÜVENLİĞİ

Van, Iğdır ve Ağrı gibi kritik illerdeki sınırlarda duvarların bu yıl sonuna kadar tamamlanması düzensiz göçü önlemede yüzde 90’ın üzerinde bir katkı sağlayacak. Ayrıca, Van’a yaklaşık 1.000 Polis Özel Harekât ve 1.080 Jandarma personeli takviyesinin yanı sıra, Van Gölü’ne de Sahil Güvenlik personeli gönderildi. Bu unsurlar,termal kamera, gece görüş cihazları ve optik kuleler gibi teknolojiyle desteklenecek. Böylelikle İran sınır güvenliği sağlanmış olacak.

GÖÇ ROTALARI

12 vali koordinatör olarak görevlendirildi, göç rotaları ile güzergâhlar oluşturuldu ve buralara güvenlik birimleri yerleştirildi. Bu sayede, 39 bin 314 organizatör ve 1 milyon 246 bin 376 göçmen yakalandı.

SINIR DIŞI

Bu stratejinin dördüncü ayağını da yakalananların sınır dışı edilmesi oluşturuyor. Bu yıl 110 bin 968 kişi yakalanırken, bunların 35 bini sınır dışı edildi.

Yunanistan'ın 2 yılda geri ittiği düzensiz göçmen sayısı  belli oldu Yunanistan'ın 2 yılda geri ittiği düzensiz göçmen sayısı belli oldu Yunanistan tarafından Ege denizi üzerinden son 2 yılda 41 bin 523 düzensiz göçmen geri itildi. Bu durum acımasızlığı raporlarla gözler önüne serdi.
İsmail Çataklı, ülkesine gönderilen kaçak mülteci sayısını açıkladı İsmail Çataklı, ülkesine gönderilen kaçak mülteci sayısını açıkladı İsmail Çataklı, hem ülkesine gönüllü geri dönüş yapan Suriyeli sayısını, hem de sınır dışı edilen kaçak mülteci sayısını paylaştı. Son verilere göre gönüllü geri dönüş yapan Suriyeli sayısın 505 bin 190'a ulaşırken, sınır dışı edilen kaçak Afgan sayısı ise 16 bin 538 oldu.